Elektrický generátor
Turbogenerátor
Historie
Rozdělení a konstrukce generátorů
Hlavní dělení elektrických generátorů je na generátory stejnosměrného napětí – dynama, a generátory střídavého napětí – alternátory.
Elektrické dynamo se skládá ze statoru, zabezpečujícího konstantní magnetické pole, a z rotoru se soustavou rotujících cívek, ve kterých se indukuje elektrické napětí. Magnetické pole je tvořeno jedním nebo několika magnety, u výkonových dynam se častěji používají cívky elektromagnetů. Konce vodičů rotorových cívek jsou vyvedeny na mechanické kontakty, zvané komutátor, zabezpečující usměrnění a vyvedení indukovaného napětí z rotoru. Komutátor je vlastně rotační přepínač – prstenec na hřídeli rotoru. Po obvodu se skládá z řady izolovaných vodivých segmentů, ke kterým jsou připojeny cívky tak, že na sběrné kontakty je vždy napojena rotorová cívka s maximálním indukovaným napětím. Tím je dosaženo vyhlazení průběhu výstupního stejnosměrného napětí.
Elektrický generátor střídavého proudu – alternátor – pracuje na stejném principu jako dynamo, ale nepoužívá komutátor, a magnetické pole je většinou tvořeno rotorovými magnety nebo vinutím rotorových cívek. V energetice pracují alternátory v synchronním režimu s frekvencí sítě, do které jsou zapojeny. Hlavním kritériem dělení alternátorů je typ rotoru, dalšími jsou například otáčky a počet pólových párů nebo způsob buzení – tvorby magnetického pole.
Podle konstrukce rotoru rozlišujeme alternátory s hladkým rotorem a alternátory s vyniklými póly rotoru. Hladký rotor je typický prakticky pro všechny turboalternátory v tepelných elektrárnách. Cívky elektromagnetů jsou uloženy v drážkách rotoru a tvoří tak otáčející se elektromagnet. Počet pólů tohoto elektromagnetu je u synchronních strojů dán rychlostí otáčení rotoru. Při frekvenci sítě 50 Hz se dvoupólové rotory otáčejí rychlostí 3 000 ot./min., čtyřpólové rotory pak poloviční rychlostí 1 500 ot./min.
Z konstrukčního hlediska mívají hladké rotory (a tím i turboalternátory) malý průměr, kolem 1 metru, z důvodu zachování maximálních povolených odstředivých sil působících na cívky. Zvyšování jednotkového výkonu alternátorů je následně možné jenom jejich prodlužováním. Alternátory tepelných elektráren jsou dlouhé i několik metrů.
V podstatě u generátorů existují dva způsoby vytvoření magnetického pole rotoru – pomocí permanentních magnetů nebo pomocí elektromagnetů. Elektromagnety musí být napájeny stejnosměrným budícím proudem. Podle způsobu přivedení tohoto proudu k cívkám rotoru rozlišujeme alternátory na alternátory s pomocným budičem a bezkartáčové alternátory. Pomocný budič je malý generátor stejnosměrného proudu na společné hřídeli s hlavním alternátorem, jehož úlohou je napájení elektromagnetů. Budící proud se na rotující část přenáší pomocí soustavy izolovaných sběrných kroužků a kontaktních kartáčů. Intenzita buzení ovlivňuje výstupní napětí alternátoru. U bezkartáčových alternátorů je budič zakomponován přímo do konstrukce hlavního alternátoru. Magnetické pole stacionárního elektromagnetu (budič) generuje v pomocných cívkách rotoru střídavé napětí, které po usměrnění napájí rotující magnetické pole hlavního generátoru. Kroužky ani kartáče v tomto případě nejsou potřebné.
Pro bezporuchovou práci elektrického generátoru jsou užitečné i další pomocné systémy, jako jsou: vzduchové, vodíkové nebo vodní chlazení elektrických součástí, olejové mazání ložisek nebo vyvedení elektrického výkonu pomocí zapouzdřených vodičů.
Generátor JE Temelín TG 1 000 MW
Turbíny temelínských bloků zpočátku poháněly třífázové dvoupólové synchronní elektrické generátory, každý o jmenovitém výkonu 1 000 MW. V rámci rekonstrukce a zvýšení výkonu využitím projektových rezerv byly elektrické generátory modernizovány a přetypovány z původního výkonu na 1 125 MWe (1 250 MVA).
Generátor je společně s turbínou umístěn ve strojovně na podlaží +15 m. Kostra statoru je složena z magneticky orientovaných plechů (magnetický obvod statoru) s drážkami, ve kterých je uloženo duté měděné třífázové statorové vinutí. Konce vinutí jsou vyvedeny přes plynotěsné průchodky do zapouzdřených vodičů a přes generátorový vypínač vedou mimo strojovnu do tří jednofázových blokových transformátorů. Duté vodiče statorových vinutí cívek jsou chlazeny protékající demineralizovanou vodou, magnetický obvod statoru je chlazen cirkulujícím vodíkem.
Hladký rotor je výkovkem z jednoho kusu oceli. V podélně vyfrézovaných drážkách jsou nalisovány měděné vodiče rotorového vinutí, do kterého je přiváděno budící napětí prostřednictvím sběracího ústrojí tvořeného čtyřmi kroužky s kartáči. Buzení rotoru zabezpečuje samostatný třífázový generátor umístěný na stejné hřídeli jako hlavní generátor. Stejnosměrné budící napětí je odebíráno z bloku tyristorových usměrňovačů.
Velkému výkonu odpovídá i vyšší výstupní napětí alternátoru 24 kV. Při tomto napětí dosahuje nominální proud až 27 kA.
Fyzikální principy
Základním principem fungování elektrických generátorů je princip elektromagnetické indukce.
Elektromagnetická indukce je jev, při kterém ve vodiči umístěném v nestacionárním magnetickém poli vzniká indukované elektromotorické napětí a proud. Nestacionární magnetické pole je charakterizované časovou změnou magnetického indukčního toku Φ. Pokud si magnetický indukční tok představíme jako plochu vodivého závitu S, kterou kolmo prochází magnetická indukce B, potom:
Φ = B . S
Zákon elektromagnetické indukce, který objevil v roce 1831 na základě svých pokusů Michael Faraday, říká, že velikost indukovaného napětí ve smyčce je rovné změně magnetického indukčního toku ΔΦ za čas Δt.
Ui = −ΔΦ/Δt
Indukovaný proud má takový směr, že svými magnetickými účinky působí proti změně, která ho vyvolala.