Životní cyklus elektrárny
Příprava výstavby
Příprava podkladů i následná realizace výstavby nového jaderného zdroje je legislativně velmi náročná a může trvat i přes dvacet let.
Strategie rozvoje energetických zdrojů v České republice se řídí schválenou státní energetickou koncepcí, která deklaruje potřebu soběstačnosti republiky v oblasti výroby elektřiny. Otázkou ale zůstává, jakým směrem se má rozvoj energetiky ubírat a jakým způsobem v budoucnu nahradit výkony dosluhujících elektráren. I když výstavba nových uhelných nebo plynových bloků a komplexní obnova stávajících povede k částečnému navýšení kapacit, nebude to v dlouhodobém horizontu stačit. Státní energetická koncepce i další vládní dokument – Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, počítají s potřebnou výstavbou nových jaderných bloků a doporučují s dostatečným předstihem zahájit přípravné práce na zajištění potřebných povolení a realizaci plánu.
Vládní dokumenty o rozvoji jaderné energetiky v ČR
Příprava podkladů i následná realizace výstavby nového jaderného zdroje je legislativně velmi náročná a může trvat i přes dvacet let. Proto je nutné spustit tento proces včas, aby první výroba elektrické energie v budoucnu kontinuálně navazovala na potřeby elektroenergetiky ČR a zajistila tak její dlouhodobý přebytkový charakter. Vzhledem k tomu, že prakticky vždy jsou připojovány elektrárny o výkonech stovek nebo i tisíců MW, nemůže celková kapacita elektroenergetiky přesně kopírovat aktuální energetickou potřebu státu, ale je buď nedostatková, nebo rozumně přebytková. ČR preferuje přebytkový charakter svých výrobních kapacit před nedostatkovým.
Po rozhodnutí o výstavbě nového jaderného zdroje začíná etapa předprojektových příprav, ve které se rozhoduje o výběru lokality (geologické, dopravní nebo socioekonomické průzkumy), zajišťují se pozemky, povolení k umístění stavby nebo studie o hodnocení vlivu na životní prostředí (plnění podmínek EIA). Souběžně s tím probíhají také obsáhlé vysvětlující besedy a dohody s místními komunitami.
Legislativa a předpisy
Výstavba jaderného zařízení podléhá, stejně jako výstavba jiných objektů, obecným předpisům zakotveným ve stavebním zákoně, ale vzhledem k využívání jaderné energie (zdroje ionizujícího záření) musí výstavba splňovat i požadavky speciální legislativy dané atomovým zákonem.
Dle stavebního zákona je výstavba rozdělena do čtyř, resp. pěti následujících částí:
- Etapa umístění stavby jaderné elektrárny – zabývá se místem budoucí výstavby, posouzením jeho vhodnosti a všech doplňujících technických a společenských podmínek pro zdárnou budoucí stavební činnost v lokalitě a blízkém okolí.
- Etapa výstavby jaderné elektrárny – zabývá se organizací a samotným zajištěním stavby, její předem stanovené kvality, správné organizace a technického i ekonomického provedení. Je to období intenzivní dodavatelské a kontrolní činnosti.
- Etapa spouštění jaderné elektrárny a zkušební provoz – postupně se ověřuje funkčnost veškerých stavebních i technických oddílů jak samostatně, tak komplexně jako celku. Důležitou kapitolou této etapy je fyzikální a energetické spouštění a ověření neutronově-fyzikálních vlastností aktivní zóny reaktoru na všech výkonových úrovních od 0 do 100 % výkonu. Ověří se současně i energetické vlastnosti celku výrobního bloku elektrárny a jeho připojení do elektrických sítí.
- Etapa trvalého a dlouhodobého provozu jaderné elektrárny (LTO) – je časově nejdelší (cca 60 let) a kromě běžné výroby elektřiny, výměn paliva a zpracování odpadů zahrnuje i předepsané pravidelné kontroly zařízení, aby byla po celé toto období prokazatelně zajištěna bezpečnost a spolehlivost provozu. Období LTO pak zahrnuje další činnosti a průkaz stavu zařízení tak, aby bylo možné povolit další bezpečný provoz i po termínu projektové životnosti.
- Etapa vyřazování z provozu a likvidace jaderné elektrárny – poslední etapa představuje časově až několik desetiletí a zahrnuje bezpečné částečné nebo celkové rozebrání elektrárny a konečnou likvidaci nebo uložení všech rozebraných částí. Výjimečnou kategorii likvidace představuje tzv. „jaderný ostrov (radioaktivní)“, který přichází na řadu mezi posledními částmi stavby.
Jednotlivé etapy plánování, budování a provozu elektrárny na sebe navazují a každá etapa začíná vydáním příslušného povolení podle stavebního zákona. Nejdříve je nutné územní rozhodnutí, pro výstavbu je potřebné stavební povolení a trvalý provoz může začít po kladném kolaudačním rozhodnutí. Podmínkou pro schválení všech povolení (licencí) je předložení závazných stanovisek všech orgánů a organizací, které jsou účastníky těchto řízení. V případě výstavby jaderného zdroje jsou pro licencování zásadní stanoviska Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a havarijní připravenosti) a odpovědného institutu státní správy (posouzení vlivu stavby jaderného zařízení na životní prostředí).
Umístění stavby jaderného zařízení
Vydání povolení k zahájení první etapy (umístění jaderného zařízení) je podmíněno předložením Zadávací bezpečnostní zprávy, která musí obsahovat dokumentaci o vhodnosti vybrané lokality pro stavbu jaderného zařízení, předběžné vyhodnocení nového zdroje z hlediska jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a jeho vlivu na obyvatelstvo, životní prostředí, personál elektrárny a návrh koncepce provozu jaderného zařízení, včetně jeho ukončení. K vydání povolení je taktéž nutné předložit charakteristiku a specifikaci jaderného zařízení, analýzu potřeb zajištění fyzické ochrany a program zabezpečování jakosti pro povolovanou činnost.
Zadávací bezpečnostní zpráva pro dostavbu elektrárny Temelín je hlavním dokumentem pro rozhodnutí k umístění stavby.
Kritéria pro posouzení vhodnosti lokality při umísťování jaderných zařízení z hlediska jaderné bezpečnosti a radiační ochrany jsou definována ve speciální vyhlášce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V ní jsou vyjmenována kritéria, která umístění jaderného zařízení vysloveně neumožňují, i kritéria, u kterých je umístění možné jen po vyřešení nepříznivých podmínek. Z množství kritérií uvedených ve vyhlášce vybíráme: projevy postvulkanické činnosti, výskyt krasových jevů, intenzita výpočtového zemětřesení, výskyt aktivních zlomů a geodynamických jevů, existence podzemních vod nebo důlních děl, příslušnost k zátopové oblasti, ochranné pásmo, klimatické a meteorologické jevy a mnoho dalších kritérií. Většina průzkumů je zaměřena přímo na lokalitu zařízení nebo území v okruhu 25 km, seizmicita je studována ve větším regionálním okruhu do 300 km od místa budoucího zařízení. A pokud chce žadatel o umístění jaderného zdroje uspět, musí předložit akceptovatelná stanoviska pro všechna kritéria.
Pro představu, jak obrovská práce je s první etapou spojená, můžeme uvést, že Zadávací bezpečnostní zpráva k umístění 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín měla přibližně 1 000 stran, z toho asi polovinu tvořila průkazová část charakteristiky lokality, zpracována na základě 350 podkladů (celkem 7 000 stran textu).
Další podklady pro rozhodnutí
Kromě legislativních podmínek umístění stavby je v procesu přípravy výstavby jaderného zdroje kladen důraz na finanční rozvahy. Zjišťují a vybírají se nejlepší možnosti financování, včetně záruk, probíhají práce na ekonomických studiích, vyhodnocuje se rentabilita budoucího jaderného zdroje.
Po výběru technologie, potřebného výkonu nebo zapojení do energetické soustavy, je prostřednictvím výběrového řízení hledán optimální dodavatel stavby a dodavatelé technologických celků. Z jaderné oblasti se řeší otázky dodavatele jaderného paliva, jeho využití a následné uskladnění, vypracovávají se optimální procesy zpracování provozních radioaktivních odpadů.
Výstavba nové jaderné elektrárny ještě nezačala, ale budoucí provozovatel musel do přípravných prací již vložit nemalé úsilí, čas i finanční prostředky. Pro budoucí bezpečnost a spolehlivost jaderné elektrárny je to nevyhnutné.
Výstavba jaderné elektrárny
Po splnění nelehkých podmínek umístění stavby nastává období výstavby jaderného zdroje. I pro získání stavebního povolení je nezbytné předložit soubor dokumentů – Předběžnou bezpečnostní zprávu. Tato zpráva obsahuje především průkazná fakta, že zvolené, již konkrétní projektové řešení, splňuje všechny požadavky na jadernou bezpečnost, radiační ochranu a havarijní připravenost, dále informace o životnosti zařízení, jeho provozuschopnosti až do ukončení a vyřazení z provozu. Bezpečnostní zpráva se také zabývá koncepcí likvidace radioaktivních odpadů a nakládání s vyhořelým jaderným palivem.
Výstavba jaderné elektrárny začíná přípravou staveniště a vybudováním zázemí pro stavební a montážní organizace. V rámci přípravných prací se přesouvají velké objemy zeminy, upravují se podklady, pro potřeby stavby se budují přípoje energií, zabezpečují se dodávky vody a betonu a připravuje se další potřebná infrastruktura. Postupně začínají růst hlavní a pomocné budovy elektrárenského komplexu, jako jsou hlavní výrobní blok, strojovna, budova aktivních provozů nebo čerpací stanice. Do výšky se začínají šplhat železobetonové skořepiny chladicích věží. Stavební práce musí na sebe vzájemně navazovat a současně musí být dodrženy veškeré technologické postupy. To klade velké nároky na koordinaci a harmonogram výstavby.
S přiblížením konce stavebních činností se v jednotlivých budovách začíná montáž technologického zařízení. Důležité je v této fázi dodržování souslednosti montážních činností a rychlá reakce na změny vyvolané aktuálním stavem a umístěním technologických komponent. Průběžně se podle změn a odchylek musí aktualizovat celkový harmonogram výstavby elektrárny.
Vedení stavby má při výstavbě tak velkého objektu, jakým je jaderná elektrárna, důležité poslání. V každé etapě výstavby kontroluje plnění projektových milníků, stavebních a montážních prací, materiálové zajištění stavby a koordinuje součinnost jednotlivých skupin pracovníků a dodavatelských subjektů. Optimální časové plánování všech činností (od výroby technologických celků, přes jejich dopravu, umístění v objektu, až po technologické a řídící připojení) je klíčem k úspěchu stavby i možným finančním úsporám. V celém procesu výstavby jaderné elektrárny probíhá důsledná dozorná činnost, zkoumající shodu s projektem a jakost všech prováděných prací. V jaderných částech zařízení je také důležitá kontrola Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Spouštení jaderné elektrárny a zkušební provoz
Po úspěšném ukončení montáže technologických modulů začíná etapa spouštění. Tento proces sestává z několika set různých programů, činností a zkoušek rozdělených na části před zavezením jaderného paliva do reaktoru a na následující spouštění s palivem. Postupy jednotlivých zkoušek i vyhodnocení jsou zakotveny v příslušných předpisech a vyhláškách (Atomový zákon) a jejich úspěšnost schvalují dozorné orgány. V případě zkoušek a programů, které mají vliv na jadernou bezpečnost, je hlavním schvalovatelem SÚJB.
Prvním krokem spouštění je blok zkoušek předkomplexního vyzkoušení systémů primárního a sekundárního okruhu bez přítomnosti jaderného paliva a vývinu tepla v reaktoru. Zkoušky se týkají technologických a vzduchotechnických systémů v reaktorovně a v budově aktivních pomocných provozů, systémů manipulace s palivem, elektrických, řídících a diagnostických systémů primárního a sekundárního okruhu.
Dalším krokem je zkouška integrity kontejnmentu, členěná do dvou částí. V první části probíhá pevnostní zkouška vnitřním přetlakem, testující materiálové a mechanické vlastnosti ochranné obálky. Při druhé, těsnostní zkoušce se vyhodnocuje těsnost všech technologických průchodů na hranici kontejnmentu.
Po kontrole kontejnmentu následuje integrovaná hydrozkouška, při které se primární okruh ohřeje a natlakuje na nominální parametry (300 °C, 15 MPa) a prokazuje se připravenost reaktoru a všech komponent okruhu na zavezení paliva. Kromě ověření mechanických, hydraulických, teplotních a dynamických vlastností zařízení jsou sledovány funkce regulátorů a ochran, bezpečnostních systémů a zajištěného napájení. Úspěšným ukončením hydrozkoušky končí etapa neaktivního vyzkoušení před zavezením paliva a začíná etapa aktivního vyzkoušení, skládající se z fyzikálního a energetického spouštění.
Fyzikální a energetické spuštění
Zavezením palivových souborů a uzavřením reaktoru začíná proces fyzikálního spouštění. Snižováním koncentrace kyseliny borité v chladivu je poprvé dosaženo kritičnosti reaktoru (samostatně se udržující řetězové štěpné reakce) a minimálního kontrolovaného výkonu. Na výkonu do 2 % jsou následně prováděny termohydraulické zkoušky primárního okruhu, kontrolují se neutronově fyzikální charakteristiky aktivní zóny reaktoru a ověřuje se systém měření a regulace neutronového toku a funkčnost bezpečnostních systémů.
Pokud všechny systémy pracují v pořádku, je možné postupné zvyšování výkonu při energetickém spouštění bloku. Cílem energetického spouštění je zapojit do provozu zařízení sekundárního okruhu a postupným prováděním testů na určených energetických hladinách ověřit provozuschopnost a stabilitu bloku v ustálených i přechodových stavech. Závěrečným 6denním průkazným chodem je ukončena fáze spouštění a blok je předán provozovateli do zkušebního provozu. Ten trvá většinou jeden rok a zahrnuje alespoň jednu výměnu části použitého paliva v reaktoru.
Trvalý a dlouhodobý provoz elektrárny (LTO)
V průběhu životnosti jaderného zařízení probíhají na jeho zařízení periodické kontroly stavu nejen provozovatelem elektrárny, ale i s účastí různých mezinárodních organizací, například MAAE – Mezinárodní agentury pro atomovou energii, či WANO – Světové organizace jaderných provozovatelů. Kontroly přispívají k udržení jaderné bezpečnosti zařízení a jejich závěry jsou pro provozovatele vhodným podnětem pro potřebné úpravy režimů nebo lokální modernizaci zařízení i technologických celků. Určitým typem občansko-technického průkazu elektrárny je licence k provozování jaderného zařízení, která přesně stanovuje, kdo, jak a dokdy může zařízení s jaderným palivem provozovat.
Program LTO
Výhody dlouhodobého provozu
Prioritním v programu LTO je aktuální posouzení skutečného stavu všech komponent, a na základě tlakových a teplotních namáhání, stanovení jejich zbytkové životnosti. Podle potřeby jsou některé části zařízení vyměněny nebo opraveny a zařízení je tak připraveno plnit svou funkci po mnohem delší období. Stav zařízení je posuzován z technického a konstrukčního hlediska a hlavně z materiálového hlediska. Kvalita vybraného materiálu ovlivňuje mechanické vlastnosti zařízení a odolnost vůči nepříznivým vlivům.
Vliv radiace na strukturu materiálu
Z materiálového hlediska je nutné počítat u primární části jaderné elektrárny ještě s faktorem vlivu radiace na křehnutí materiálů. Obzvlášť výrazně se tento efekt zkoumá u nejdůležitější části elektrárny – tlakové nádoby reaktoru. Možnost prodloužení provozu celé elektrárny tak vlastně závisí na stavu tlakové nádoby. Pokud by rozbor svědečných vzorků materiálu nádoby, který se zaváží do reaktoru spolu s první zavážkou, odhalil takový narůst křehnutí materiálu nádoby, že by mohlo při dalším provozu dojít až k nepřípustnému zhoršení jejích mechanických vlastností, je to pro další provoz nepřijatelné snížení bezpečnosti. Jaderný blok by nebylo možné dál bez příslušných dodatečných opatření provozovat. Prodloužení životnosti těchto nádob je ale prakticky možné využitím regeneračního vyžíhání – speciálního, několik dní trvajícího tepelného procesu úpravy struktury materiálu tlakové nádoby pomocí jejího ohřevu. Radiační křehnutí materiálu se většinou týká starších reaktorů, novější tlakové nádoby díky vyšší čistotě materiálů a modernějším technologiím výroby již radiačnímu ovlivnění prakticky nepodléhají.
Další oblastí, na kterou se při prodlužování životnosti jaderné elektrárny vztahuje modernizace, je systém kontroly a řízení a systém diagnostiky. Správná činnost celé technologie je primárně závislá na věrohodnosti a bezporuchovosti vyhodnocování provozních parametrů a následném řízení regulačních prvků. Vývoj elektronických systémů jde mílovými kroky kupředu, a proto je častou součástí modernizace upgrade nebo výměna celého systému kontroly a řízení. Dokonalejší sofistikované elektronické systémy mají rychlejší doby reakce, větší spolehlivost, mohou zpracovávat větší množství dat a jsou schopny s větší pravděpodobností odhalit potenciální nebezpečí vzniku poruchy. V neposlední řadě mají moderní řídicí prostředky přehlednější ovládání, větší možnosti sekundárního zpracování a archivace dat. Podobnou praktickou zkušenost s obměnou elektroniky má většinou každý uživatel domácí elektroniky. V cyklu cca 20 let se elektronika obměňuje i z důvodu ukončení výroby starších náhradních dílů.
Programy LTO v ČR
Z jaderných elektráren v ČR se program LTO bezprostředně týká Jaderné elektrárny Dukovany. Její projektová životnost 30 let je v současnosti dosažena, ale elektrárna je stále ve výborné kondici. Přispěl k tomu především výběr kvalitních materiálů pro všechna zařízení a ostře a poctivě sledovaný způsob výstavby. Předpokládá se, že všechny čtyři bloky budou v provozu ještě dalších 10 let, a pokud to stav zařízení a situace dovolí a náklady na zabezpečení podmínek provozu na další období nebudou příliš vysoké, může být termín definitivního odstavení posunut ještě o dalších 10 až 20 let.
Vyřazování z provozu a likvidace jaderné elektrárny
Finální odstavení jaderné elektrárny je významný milník v jejím životním cyklu. K tomuto kroku se provozovatel obvykle dostane na konci projektované nebo prodloužené životnosti. Alternativně může být elektrárna odstavena ještě před uplynutím této doby z technických, bezpečnostních, finančních nebo politických důvodů. K finálnímu odstavení dochází například tehdy, kdy se důležité komponenty elektrárny dostávají do stavu, který nemůže zaručit požadovanou úroveň bezpečnosti. Jinými slovy, náklady na opravy a opatření pro zachování akceptovatelné provozuschopnosti jsou příliš vysoké, další výroba elektřiny se stává dražší a elektrárna je méně konkurenceschopná.
Dohled nad posuzováním stavu elektrárny z hlediska jaderné bezpečnosti zajišťuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Stejně jako pro fázi provozu vydává licenci i pro fázi vyřazování elektrárny a dohlíží na všechny kroky související s vyřazením elektrárny z provozu. Celý proces může trvat několik desítek let, v závislosti na složitosti a stavu zařízení a vyžaduje značné finanční prostředky, které musí nastřádat sám provozovatel elektrárny ve vlastních rezervách a na státem vlastněném a kontrolovaném tzv. „jaderném účtu“.
Co znamená vyřazení elektrárny
Vyřazení elektrárny je soubor administrativních a technických kroků, vedoucích k částečnému nebo úplnému zrušení statusu jaderného zařízení a uvolnění areálu pro další využití. Znamená to, že již nikdy v budoucnu nebude zařízení sloužit svému původnímu účelu. Vyřazení většinou zahrnuje postupné rozebrání technologie (po případné dekontaminaci), odstranění budov a infrastruktury až po sanaci areálu elektrárny. V určitých případech je možné, a v současnosti i preferované, druhotné využití budov elektrárny. Využití může být neomezené, pro libovolnou činnost nebo s určitým omezením. Zajištění bezpečnosti pracovníků, obyvatelstva i životního prostředí je nevyhnutelnou podmínkou v průběhu celého procesu vyřazování.
Plánování vyřazení elektrárny začíná již v etapě přípravy výstavby. Již projekt nové jaderné elektrárny pamatuje na to, že se bude zařízení jednou demontovat a počítat s tím při návrhu dostupnosti a prostorovém umístění technologických prvků. Zpočátku je plánování více orientační pro vyhodnocení potřebných finančních prostředků a prostorů, postupem času a přibližováním konce provozu se plány vyřazování doplňují a zpřesňují. S plánováním procesu vyřazování úzce souvisí i personální otázka a zabezpečení pracovníků s jinou strukturou kvalifikací, než potřebuje provoz elektrárny.
Tři varianty vyřazování elektrárny z provozu
Pro pochopení procesu vyřazení a likvidace je důležité si uvědomit, že v jaderné elektrárně jsou dvě podstatně odlišná technicko-stavební prostředí. Běžné technologie bez radioaktivní zátěže a bez vztahu k radiační bezpečnosti zbytku elektrárny, které se bourají, rozebírají a likvidují běžnými způsoby. Mimo ně existuje tzv. „jaderný ostrov“. Jedná se o stavby a zařízení s radioaktivitou bouraných materiálů. Jaderný ostrov vyžaduje i po odstavení elektrárny spolehlivý dozor a některé jeho části také zajištění bezpečného chlazení. K tomuto úkolu potřebují mnohá, byť neradioaktivní zařízení. S odvezením použitého paliva z bazénů skladování se situace podstatně mění, ale i tak jaderný ostrov zůstává.
Při normálním ukončení provozu elektrárny existují z hlediska časového a radiačního tři varianty vyřazování jaderné elektrárny. První varianta počítá s postupným odstraněním elektrárny a následným uvolněním lokality hned po finálním odstavení. Je to nejrychlejší způsob vyřazení, ale vzhledem k radiační zátěži finančně i technicky nejnáročnější. Některé operace se musí provádět dálkově ovládanými manipulátory, obsluhující personál může být vystaven vyšším dávkám záření, a proto je nezbytná doplňující radiační ochrana.
Druhá varianta spočívá v dočasném zakonzervování a uložení elektrárny do bezpečného stavu se zachováním minimálního dozoru a její následnou, časově odloženou likvidaci. Radiační zátěž za dobu uložení klesne na přijatelnou úroveň a demontáž zařízení bude podstatně jednodušší a tím i levnější. Časově je to nejdelší varianta, trvající 50 a více let (může to být delší období než doba provozu elektrárny). Třetí varianta vyřazování je kombinací předchozích dvou. Část zařízení (sekundární okruh, neaktivní nebo slabě aktivní pomocné objekty) se demontuje a odstraní v počáteční fázi vyřazování hned po finálním odstavení a zůstávající aktivní část se zakonzervuje. Po uplynutí určitého času a poklesu radiačního zatížení se demontuje i zbytek elektrárny. Časově vychází třetí varianta stejně nebo je ještě o něco delší než druhá varianta, finančně je ale méně náročná než první. V ČR je po provedení vyhodnocení všech variant preferovaná právě třetí varianta částečné demontáže a bezpečného uložení zbývajících zařízení na určitou dobu.
Materiály a odpady
Demontáži technologického zařízení předchází vyvezení jaderného paliva z aktivní zóny reaktoru a odstranění všech provozních médií. V procesu rozebírání vzniká velké množství materiálů, které se dělí na dvě skupiny:
Neradioaktivní materiály
Radioaktivní materiály
Kusy zařízení, které přišly do dlouhodobého styku s radioaktivními médii nebo byly vystaveny primárnímu záření jaderného paliva a samy se aktivovaly. Usazené radioaktivní látky se z povrchu těchto materiálů odstraňují pomocí různých technik dekontaminace, ozářené části se většinou ukládají celé nebo rozřezané na části do úložiště radioaktivních odpadů. Snahou je opět minimalizovat množství radioaktivních odpadů. Některé kusy mohou být dekontaminací zbaveny povrchových aktivních nánosů, překlasifikovány na neradioaktivní materiály a uvolněny do životního prostředí k recyklaci. Ostatní materiály včetně dekontaminačních roztoků a přípravků jsou upravovány do forem pro bezpečné uložení v úložišti. K tomu se využívají techniky zmenšování objemu (evaporace, lisování, spalování) a techniky změny formy (cementace, bitumenace, vitrifikace). Při vyřazování elektrárny se využívají původní provozní zpracovatelské linky radioaktivních odpadů, případně je výstavba nových linek a technologií součástí plánu vyřazování.
Vyřazování jaderných elektráren z provozu je nedílnou součástí jejich životního cyklu. Subjekty odpovědné za vyřazení se musí postarat o to, aby zátěž z provozování jaderné elektrárny byla co nejmenší.