Jak jsou velké
Orlík – největší akumulační elektárna v ČR
Největší elektrárnou Vltavské kaskády i celé země je Orlík s výkonem 364 MW. Když se otevřou vtoky a voda „skočí“ na turbíny spádem 44 až 70 m, je schopná na plný výkon najet za pouhé dvě minuty, přesně za 128 s. Přehrada zadržuje 720 miliónů m3 vody a je nejobjemnější akumulační nádrží v České republice. Kdyby všechna voda v Orlíku byla pitná, všichni obyvatelé Česka by si s ní vystačili téměř dva a půl roku. Hráz Vltavu vzdouvá v délce 70 km, Otavu v délce 22 km a Lužnici v délce 7 km od ústí. Betonová gravitační přehrada je vysoká 91,5 m (jako kostel svatého Jakuba v Brně) a korunu hráze má dlouhou skoro půl kilometru.
Přívodní potrubí
Strojovna
Turbína
Údaji, kolik metrů krychlových vody turbína pojme, se říká „hltnost“. Jedna orlická turbína má hltnost 150 m3/s. Kdyby se všechny čtyři pustily naráz na plný výkon, vypustily by Orlickou přehradní nádrž až k úrovni vtoků na turbíny za pár hodin.
Největší hltnost na světě mají Kaplanovy turbíny na Saratovské vodní elektrárně na řece Volze v Rusku, a to 806 m3/s na spádu 10 až 11,5 m. To je jako by turbínou každou sekundu prolétávala 5krát řeka Vltava v Praze! Jinými slovy: Vltava v Praze by musela být 5krát větší, aby dokázala plně zásobovat jedinou turbínu této elektrárny – a těch turbín je tam přes dvacet…
Největší vodní elektrárny na světě
Největší vodní elektrárna na světě se nazývá Tři soutěsky a leží na řece Jang-c’-ťiang v Číně. Přehradní hráz je dlouhá 2,3 km a při její výstavbě se spotřebovalo 27 milionů krychlových metrů betonu (představte si krychli o hraně 300 m, tedy stejně jako výška Eifellovy věže). Její vodní nádrž je dlouhá 650 km (skoro jako z Prahy do Kodaně), široká několik set metrů. Betonová gravitační hráz je vysoká 185 m (stejně jako kdybyste postavili tři Petřínské věže na sebe) a má ve výši 90 m 23 výpustí a 22 přelivných polí se stavidlovými uzávěry. Maximální rozdíl horní a spodní hladiny nad a pod hrází je 175 m. Protože Jang-c’-ťiang je obrovská řeka, musí hráz podle zadání projektu odolat i tisícileté vodě (průtoku 110 000 m3 /s tedy tisíc Vltav za sekundu!). Vodní elektrárna má 32 Francisových turbín po 700 MW, z nichž každá váží tolik, jako Eiffelova věž. Průměr oběžných kol Francisových turbín je 9,8 m (širší, než je šířka volejbalového hřiště).