Malé vodní elektrárny ČEZ
Kde je najdeme?
Malá vodní elektrárna Spytihněv
Elektrárna je osazena dvěma vertikálními soustrojími s plně regulovatelnými Kaplanovými turbínami. Z neznámých důvodů byla postavena na návrhový spád pouze 3,8 m a instalovaný výkon 1 920 kW přesto, že výška jezu a tvar koryta řeky Moravy pod jezem umožňují dosažení spádu hladin přes 6 m a výkonu až 3 000 kW. Po zvýšení spádu v 70. letech na 5,8 m tak vznikl zásadní technický rozpor mezi příliš velkými turbinami a naopak malými generátory s nízkým štítkovým výkonem. V 90. letech minulého století byla proto provedena zkouška obou generátorů, která prokázala, že generátory je možné trvale zatěžovat na vyšší než štítkový výkon a elektrárna je dnes provozována na maximální výkon 2 600 kW.
Malá vodní elektrárna Brno Kníničky
Je osazena jedním vertikálním turbosoustrojím s Kaplanovou turbínou, vyrobeným firmou Storek. Turbína má sice maximální hltnost 22 m3/sec., ale optimálně pracuje při hltnosti 17–18 m3/s. Instalovaný výkon elektrárny je 3 100 kW a dosahuje se při maximálním spádu hladin.V letech 2009–10 proběhla rekonstrukce malé vodní elektrárny Kníničky za desítky milionů korun, která znamená zvýšení účinnosti o 10 procent, vyšší produkci elektřiny a zmírnění dopadů provozu na životní prostředí. Bylo vyměněno oběžné kolo, lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Malá vodní elektrárna Kníničky ročně vyrobí zhruba 7 milionů kWh elektřiny, což znamená pokrytí celoroční spotřeby asi dvou tisíc domácností.
Malá vodní elektrárna Brno Komín
Malá vodní elektrárna Bukovec
Malá vodní elektrárna Čeňkova pila
Historické vybavení
Vybavení elektrárny se zachovalo dodnes téměř v původním stavu. Patřily k němu růžkové bleskojistky a kuličková jiskřiště s vodními odpory, tři statické voltmetry 3 200 V, měřící napětí proti zemi, a transformátor vlastní spotřeby 1,6 kVA. Obsluhu elektrárny zajišťoval strojník. V elektrárně je instalován generátor o výkonu 96 kW (120 kVA), 21,5 A, 375 ot./min. Byl doplněn budičem 3,6 kW, 110 V, 32 A. Vybavení na dobu vzniku bylo moderní, obsahovalo samočinný valivý regulátor napětí a špičkové ochrany proti přepětí.
První žárovky se rozsvítily elektřinou z Čeňkovy pily v Kašperských Horách na Štědrý den roku 1912.
Elektrická energie z této elektrárny se využívala při stavbě vodní elektrárny Vydra, která byla uvedena do provozu v lednu roku 1942, i při stavbě akumulační nádrže u obce Sedlo.
V roce 1961 byla elektrárna vybavena automatizačními prvky a od té doby závěsným kabelem pod vedením 3 kV proudí potřebné informace do elektrárny Vydra. Elektrárna je bez obsluhy a provoz soustrojí je možné sledovat přes obrazovku. Údržbu a provoz zajišťují zaměstnanci elektrárny Vydra. Od roku 1995 je malá vodní elektrárna technickou národní památkou č. 4985 a od 15. ledna 1997 je stálou součástí expozice Šumavská energie na elektrárně Vydra. V roce 2010 byla dokončena po tříleté práci výměna vantroků, další se předpokládá za třicet let.
Malá vodní elektrárna Černé jezero
Přečerpávací elektrárna
Celkový spád představuje 274 metrů, přívodní potrubí, které pojme při turbínovém provozu až 800 l vody za sekundu, je dlouhé 1 266 m. V budově elektrárny je umístěna Peltonova turbína o instalovaném výkonu 1 600 kW. Gravitační hráz na řece Úhlavě s délkou v koruně 64,10 m, s výškou nad terénem 7,0 m a celkovou výškou 15,6 m uzavírá spodní vyrovnávací nádrž o obsahu 25 000 m3. Možné kolísání hladiny bylo 2 m. Zásoba vody ve spodní nádrži umožňovala čerpat 10 hodin denně a vyrábět elektřinu 5 hodin denně. Od roku 1960 se od čerpadlového provozu upustilo.
Přívodní potrubí v délce 1 266 m z Černého jezera do vyrovnávací komory bylo vybudováno z litinových hrdlových trub těsněných olovem o světlosti 800 mm s průtočným množstvím 800 l/s. Tlačné potrubí v celkové délce 1 007 m je vybudováno z ocelových přírubových trub o světlosti 560–600 mm (tloušťka stěny u vyrovnávací komory je 6 mm, postupně s přibývajícím spádem se zvětšuje po 1 mm až na 15 mm u elektrárny).
Technologie
Vlastní elektrárna je osazena jednou Peltonovou turbínou vyrobenou ve Škodových závodech v Plzni s hltností 800 l/s při spádu 247,7 m, průměr oběžného kola je 850 mm, počet otáček 750 /min., 2 střiky, regulace jehlami, ochrana proti přetočení odkloněním paprsku. Na společném hřídeli s turbínou je motorgenerátor Škoda o výkonu 1 500 kW (příkon v motorovém režimu 1 750 kW), výstupní napětí 6 000 V je transformováno na 22 000 V (2,5 MVA) do rozvodné sítě VN.
Pro energetické zpracování odtoku vody z vyrovnávací nádrže byl zhotovitelem Strojírny Brno, a. s., v roku 2004 v samostatném objektu instalován nový turbogenerátor o výkonu 40 kW s horizontální průtočnou Kaplanovou turbinou. V roce 2005 pak byl do strojovny původní elektrárny instalován další nový turbogenerátor o výkonu 370 kW s Peltonovou turbínou.
Malá vodní elektrárna Hradec Králové
Výstavba vodní elektrárny
Vodní elektrárna – nazývaná dnes jako secesní unikát na Labi – vyrůstala na levém břehu řeky na 157. říčním kilometru. Architektonicky skvěle zvládnutá stavba vznikala v období, kdy charakteristickou tvář Hradce Králové začali utvářet architekti takového věhlasu, jakým byl například Jan Kotěra.
Secesní charakter stavby, který navrhl prof. arch. František Sander, byl později doplněn časnou modernou, v jejímž stylu byly řešeny provozní budovy. Stavbu betonového mostu se segmentovým jezem v roce 1911 provedl ing. František Jirásek ve spolupráci s prof. arch. Sanderem. Dnes objekt elektrárny slouží jako příklad architektonického zvládnutí technického díla v období před první světovou válkou.
Napojení elektrárny na městské transformační stanice a kabelové sítě se uskutečnilo 12. února 1910 po 14. hodině odpoledne. Tentýž den večer se zkušebně rozsvítily Křižíkovy obloukové lampy na Velkém náměstí. Hydrocentrála vybavená třemi Francisovými třístupňovými turbínami s vertikální hřídelí byla dokončena v roce 1911.
Po dokončení stavby jezového zařízení proběhly koncem roku zkoušky vodních turbín, které začaly do sítě trvale dodávat elektrickou energii od konce ledna roku 1912. Turbíny jsou konstruovány pro tyto poměry: spád 3,5 m, množství vody 10 m3/s, výkon 270 kW, otáčky 125 n/min.
Z důvodu stále rostoucí spotřeby elektrické energie město rozhodlo rozšířit labskou elektrárnu o jednu parní turbínu o výkonu 1 500 koňských sil. Zařízení na labské elektrárně v roce 1915 zahrnovalo tři Francisovy turbíny s výkonem každé 300 koňských sil, dva rychloběžné stojaté parní stroje po 400 HP a parní turbínu o výkonu 1 500–1 800 HP.
Rekonstrukce elektrárny
Období největší slávy elektrárny předcházela rozsáhlá rekonstrukce. Změn doznala vlastní Francisova turbína, závěsné ložisko, předloha budiče a regulátoru, sací roura i starý regulátor otáček. Velmi dobré výsledky rekonstrukce tohoto soustrojí vedly k obdobné rekonstrukci i všech ostatních soustrojí. Jejich využití se po rekonstrukci zvýšilo ze 67 % až na 82,2 %. V této podobě pracují všechna soustrojí dodnes. Parní elektrárna byla zrušena 5. ledna 1946.
V objektu elektrárny Labe (Hučák) jsou tři rozvodny vysokého napětí. Rozvodna 35 kV je klasického kobkového uspořádání, novou rozvodnu 10/5 kV tvoří 27 skříní SR 12. Skříňová rozvodna 5 kV slouží pro vyvedení výkonu z generátorů elektrárny. Z rozvodny 10 kV je napájeno 28 transformačních stanic, které zásobují elektrickou energií střed města.
Na počátku 90. let zažila elektrárna i přilehlý most ukázkovou rekonstrukci. Veškerá výzdoba cenných budov včetně struktury povrchů, ornamentů a barevnosti byla pečlivě zdokumentována a věrně obnovena. Stejně pečlivě se postupovalo i při opravě mostu včetně instalace replik osvětlení zhotovených podle původní projektové dokumentace a umístěných na ozdobných kamenných sloupech nad pilíři. Současné světelné efekty vytváří 139 svítidel, jejichž upevňovací prvky, konzoly a spojovací materiál jsou vyrobeny z mosazi či mědi tak, aby odolávaly povětrnostním vlivům. Labská elektrárna je chráněnou kulturní památkou a spolu s mostními objekty tvoří významnou součást městské památkové zóny.
Malá vodní elektrárna Hracholusky
Malá vodní elektrárna Kořensko
Malá vodní elektrárna Les Království
Malá vodní elektrárna Lipno II
K vyrovnávání průtoku byla vybudována nádrž o obsahu 1,68 mil. m3 vody. Řeka byla přehrazena 11,5 m vysokou kombinovanou hrází. Přehrada je vybavena potřebným hydrotechnickým zařízením, které umožňuje řídit odtok i v případě, že soustrojí vodní elektrárny je v opravě. Vodní elektrárna Lipno II je plně automatizovaná, bezobslužná, dálkově ovládaná z dispečinku ve Štěchovicích a z elektrárny Lipno I. Mimo trvalé výroby z vyrovnaného průtoku umožňuje Lipno II špičkový provoz elektrárně Lipno I, v čemž spočívá její hlavní energetický význam.
Malá vodní elektrárna Mělník
Malá vodní elektrárna Mohleno
Malá vodní elektrárna Obříství
Malá vodní elektrárna Pardubice
Malá vodní elektrárna Pastviny
Malá vodní elektrárna Práčov
Malá vodní elektrárna Předměřice
Malá vodní elektrárna Přelouč
Malá vodní elektrárna Spálov
Elektrárna Spálov ročně vyrobí v průměru 10 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2 800 pojizerských domácností. Budova Malé vodní elektrárny Spálov je v historickém secesním stylu a je častým cílem výletů a procházek.