Průtočné a akumulační vodní elektrárny
Jak fungují
Průtočné elektrárny využívají běžící říční proud na jezech. Pro některé se staví kanály, které zkracují vodní tok, aby voda získala větší spád. Spád je jedním ze dvou klíčových parametrů určujících množství využitelné energie vodního toku. Je to vlastně výškový rozdíl vodních hladin – té vzedmuté v nádrži před elektrárnou a hladiny v spodní nádrži nebo ve vodním toku za ní. Čím větší je spád, tím vyšší je potenciální energie vody a taky výkon elektrárny.
Tím druhým klíčovým parametrem je průtok vody elektrárnou. Je asi pochopitelné, že čím více vody elektrárnou proteče, tím více energie odevzdá vodní turbíně. Průtočné vodní elektrárny pracují nepřetržitě a využívají celý průtok, nebo jen část průtoku původního toku.
Řez strojovnou
Nejznámější jsou akumulační vodní elektrárny. Jsou nepřehlédnutelné přehradní hrází, za níž vzniká jezero s velkou zásobou vody. Ta umožňuje pracovat elektrárnám s větším průtokem, než je původní průtok vodního toku, ale jen po určitou dobu. Pak se musí elektrárna odstavit a počkat, až se přehrada opět naplní. Vodní díla za přehradami nejsou určena jen pro výrobu elektřiny, ale také pro ochranu území před povodněmi, pro splavnění toků, jako zdroje pitné nebo závlahové vody, jako rekreační oblasti atd.
Vodní turbína
Francisova turbína
Peltonova turbína
Kaplanova turbína
Bánkiho turbína
Vírová turbína
Hráze
Hráze mohou být tzv. gravitační, tj. z obrovského množství sypaného materiálu, který vzdoruje tlaku vody svou hmotností a objemností, nebo klenbové, kde tlaku vody čelí železobetonová, proti proudu vyklenutá skořepina.
Hráz bývá prošpikovaná kontrolními chodbami, v nichž se průběžně měří eventuální pohyby hráze a průsaky vody. V době tání sněhu nebo povodní jistí proti přelití hráz spodní výpustě a horní přelivy. Pod hrází je obvykle vidět obrovské bubliny a víry – to je tzv. vývařiště, do něhož odchází voda od turbín a kam ústí výpustě. Pod velkými vodními díly se většinou staví ještě tzv. vyrovnávací nádrž, jejímž úkolem je vyrovnávat hladinu vody mezi stavem, kdy protéká voda turbínami a kdy ne, a zajistit tak v korytě řeky stabilizovaný průtok. To je důležité pro rybáře a pro zdraví řeky.
Vodní elektrárny jsou v elektrizační soustavě cenným prvkem pro své pružné fungování. Na rozjezd nebo na zastavení potřebují pouze pár minut, některé i méně, mohou tedy elektřinu dodat v případě potřeby takřka okamžitě.
Nejstarší veřejnou vodní elektrárnou v Čechách, vybudovanou v roce 1888, je Vodní elektrárna královského města Písku se dvěma Francisovými turbínami. Obrovský úspěch totiž před tím mělo propagační veřejné osvětlení centra města obloukovými lampami Františka Křižíka, tak se radní města rozhodli pro vlastní elektrárnu.
Mezi nejstarší (a také nejkrásnější) malé vodní elektrárny, které dodnes v Čechách spolehlivě pracují, patří i Hučák v Hradci Králové a Čeňkova Pila na Šumavě (obě z roku 1912).