Rozvodny a transformační stanice
Rozvodny tvoří nejpodstatnější část elektrických stanic. Na úrovni zvlášť vysokého napětí nebo velmi vysokého napětí spojují přenosové a distribuční linky do vzájemně propojeného systému nebo umožňují větvení vedení. Jsou to uzly, pomocí kterých lze sítě konfigurovat a přesměrovávat toky energií podle aktuálních potřeb přenosu a distribuce. Jejich řídicí systém a spínací technika bleskově reagují na výskyty nepředvídatelných situací a poruch. Snahou je omezit výpadky dodávek elektrické energie na minimum.
Zatímco rozvodny vyšších napěťových úrovní jsou většinou vnějšího provedení a propojují vedení různých částí sítě, u nižších napěťových úrovní se jedná spíše o rozdělení transformovaného výkonu do několika samostatných paprsků pro jeho transport k místům spotřeby. Rozvodny vysokého napětí se většinou realizují jako vnitřní rozvodny.
Vnější rozvodny a transformační stanice
V praxi se často jednotlivé typy elektrických stanic kombinují a na jednom místě jsou třeba dvě rozvodny, transformovna a kompenzační stanice. A celé to nese zjednodušené označení rozvodna.
Vnější provedení rozvodny je typické pro sítě 110 kV a výš. Jednotlivé prvky takové rozvodny jsou rozloženy na venkovním prostranství, které zabírá poměrně velkou plochu. Je to z důvodu dodržení izolačních vzdáleností mezi vodiči pod napětím ve vzduchu. Pro nejvyšší napětí jsou to řádově metry. I když existuje alternativní způsob vnitřního modulového (zapouzdřeného) provedení rozvodny velmi nebo zvlášť vysokého napětí, převažující většina těchto rozvoden je venkovních, protože jsou přehlednější a levnější.
Hlavními částmi vnějších rozvoden jsou pole a přípojnicové systémy. Polem se nazývá skupina zařízení tvořících ucelenou větev, neboli odbočku pro přivedení nebo vyvedení výkonu jednou linkou z rozvodny. Všechna pole jsou napříč propojena přípojnicemi. Nejpoužívanějšími odbočkami v rozvodně jsou vývody pro venkovní a kabelová vedení a vývody pro propojení s transformátory. Pomocné odbočky jsou osazeny různými podélnými, příčnými nebo kombinovanými spínači pro manipulační propojování hlavních a pomocných přípojnic při rekonfiguraci sítě nebo jsou to odbočky umožňující přesné měření elektrických veličin.
Složení typické odbočky pro venkovní vedení většinou zahrnuje část přípojnicového systému, několik přípojnicových odpojovačů, výkonový vypínač, přístrojové transformátory proudu a napětí, vývodový odpojovač, omezovač přepětí a systém uzemnění pole nebo vývodu. Odbočka pro kabelový vývod se liší jen nepřítomností omezovače přepětí. Naopak transformátorové odbočce bleskojistka k ochraně transformátoru nechybí, ale postrádá možnost uzemnění vývodu. Ideálním stavem z hlediska údržby a revizí je zapojení s plnou výzbrojí, kdy má výkonový vypínač z obou stran odpojovače.
Přípojnice
Vícenásobné systémy přípojnic se používají spíše výjimečně pro dosažení vyšší spolehlivosti a flexibility zapojení. Někdy se k hlavním přípojnicím přidává ještě jedna pomocná přípojnice, která umožňuje provozovat vybranou odbočku i při revizi nebo poruše jejího hlavního vypínače. Pomocná přípojnice je totiž napojena na odbočku až za výkonovým vypínačem, kdežto hlavní přípojnice před ním. Vícenásobné systémy přípojnic jsou vždy ještě vybaveny příčnými spínači, vzájemně propojujícími jednotlivé přípojnice. Manipulace přepojení vývodu odbočky na jinou přípojnici se v rozvodnách provádí dálkově z centrálního nebo místního dispečinku, bez přerušení provozu a dodávky elektřiny.
Při větších a delších rozvodnách jsou všechny přípojnice děleny i podélně. Malé rozvodny, obsahující jen 2 vývodová pole a 2 pole pro transformátory s jedním příčným propojením, se často zapojují do tvaru písmene H.
Provozní manipulace
Společné provozy a vlastní spotřeba
Žádná rozvodna se neobejde bez zařízení vlastní spotřeby, která spadají pod společné provozy. Vlastní spotřeba je elektrická energie, kterou stanice potřebuje, aby spolehlivě zabezpečila svůj provoz při všech možných režimech. Kromě vlastní spotřeby patří do společných provozů vzduchové hospodářství pro pneumatické ovládání, vodní a olejové hospodářství, sady akumulátorových baterií, usměrňovače a střídače, dozorna, systém ochran a další pomocné systémy potřebné pro hladký a bezpečný chod celé rozvodny.
Soubor transformátorů, vedení a rozvaděčů, označovaných souhrnně jako vlastní spotřeba zajišťuje v každém okamžiku elektrické napájení pro řízení a ovládání spínacích a manipulačních prvků všech polí, napájení systémů elektrických ochran a napájení méně důležitých zařízení, jakými jsou třeba osvětlovací zdroje, chlazení, klimatizace a kompresory.
Zdroje vlastní spotřeby zajišťují fungování rozvodny při normálním i poruchovém stavu, při revizích i odstávkách a dokonce i v případě kompletního výpadku napájení rozvodny. Obyčejně má každá stanice hlavní, primární zdroj vlastní spotřeby a záložní, sekundární zdroj. Primárním zdrojem může být například terciární vinutí výkonových transformátorů, záložním zdrojem samostatné vysokonapěťové vedení z jiné rozvodny nebo dieselgenerátor. Vlastní spotřeba je zabezpečována na úrovni střídavého napětí 3 × 400/230 V a prostřednictvím usměrňovačů a baterií i na několika úrovních stejnosměrného napětí (například 220 V a 60 V).
Vnitřní rozvodny
Izolačním médiem ve vnitřních rozvodnách může být obyčejný vzduch nebo syntetický fluorid sírový – výborný dielektrický plyn pro použití ve vysokonapěťových zařízeních.
Kobkové provedení rozvodny
Skříňové provedení rozvodny
Zapouzdřené rozvodny
Zapouzdřené provedení se využívá u všech napěťových úrovní od vysokého napětí až po zvlášť vysoké napětí. Úspora místa je patrná například z porovnání šířky jednoho pole rozvodny zvlášť vysokého napětí. Zatímco pole venkovní rozvodny s lanovými přípojnicemi má šířku kolem 30 metrů, pole stejné zapouzdřené rozvodny, které tvoří jeden modul s několika sekcemi, je široké jen 4 metry. Celková zastavěná plocha vypovídá o minimalizaci ještě přesvědčivěji – zapouzdřená rozvodna je 40krát menší než klasická venkovní rozvodna. Zhuštění a zapouzdření rozvodny mnohdy navozuje dojem, že se nejedná o elektrické zařízení, ale rozvodna spíše připomíná parní a vodní potrubí nějaké elektrárny.
Prvky zapouzdřené rozvodny se montují již ve výrobním závodě, takže vynikají velkou spolehlivostí, dlouhou životností a krátkou dobou kompletace na místě instalace. Všechny živé části elektrických vedení pod napětím jsou hermeticky uzavřeny v přetlakových pouzdrech bez možnosti náhodného dotyku, co činí zapouzdřené rozvodny dostatečně bezpečné pro obsluhující personál. Přítomnost izolačního plynu SF6 umožňuje provádět rychlé a efektivní manipulace podle potřeb přenosového nebo distribučního dispečinku. Zatím jedinou nevýhodou zapouzdřených rozvoden je vyšší cena, spojená s přesnou výrobní technologií, hermetičností všech zařízení a složitější, i když méně častou údržbou. Z ekologického hlediska může být ještě problematický izolační plyn SF6, který patří do kategorie tzv. skleníkových plynů ohrožujících ozonovou vrstvu.
Na nejvyšší napěťové úrovni 400 kV existují v České republice zatím jen tři zapouzdřené rozvodny. Dvě vlastní provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a. s. na pražském Chodově a v transformovně v Chotějovicích, třetí je ve vlastnictví společnosti ČEZ, a. s. a nachází se u přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Rozvodna v Praze využívá část zapouzdřených komponent původně určených pro vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros, kde se z důvodu omezení výstavby nevyužily. Chotějovická rozvodna vznikla při požadavku vyvedení výkonu Nového zdroje v Ledvicích do sítě 400 kV. Zapouzdřená 400 kV rozvodna u elektrárny Dlouhé Stráně se skládá z dvou polí a slouží k vyvedení výkonu elektrárny do blízké rozvodny Krasíkov. Rozvodna je spojena s dvojicí blokových transformátorů umístěných v podzemní kaverně kabely zvlášť vysokého napětí.
Zapouzdřené rozvodny nižších napěťových úrovní se používají častěji a většinou při výstavbě nových rozvoden se volí právě zapouzdřené provedení. Při životnosti kolem 50 let a minimální obsluze je to výhodná investice do budoucna.
Kiosková distribuční transformační stanice
Kioskové transformační stanice patří k moderním prvkům distribuce. Samotný transformátor, rozvaděče vysokého a nízkého napětí i řídicí elektronika jsou uzavřeny v prefabrikovaném kiosku, chránícím tato technologická zařízení před nepřízní počasí a zamezujícím přístup nepovolaným osobám. Materiálem kiosku je většinou beton, ale používají se i montované plechové nebo zděné kiosky. Velkou výhodou kioskových trafostanic je jejich montáž ve výrobním závodě, takže na místě určení mohou stát již za několik dní a po připojení k elektrickým rozvodům jsou ihned plně funkční. Vzhledem k jednoduchosti, použité technologii a dálkovému ovládání jsou kioskové trafostanice prakticky bezúdržbové, minimální jsou i jejich náklady na provoz. Modulární skladba kioskové trafostanice umožňuje zvolit z velkého množství variant přesnou konfiguraci vnitřního uspořádání podle konkrétního odběrového místa. Částečně volitelný je i tvar a barevné provedení DTS.
Podle účelu se transformační stanice dělí na distribuční, odběratelské a dodavatelské. Distribuční trafostanice slouží k napájení veřejných rozvodných sítí nízkého napětí směřujících do měst a obcí nebo k napájení menších podnikatelských subjektů. Jsou ve vlastnictví distribučních společností. Větší odběratelé mají zpravidla vlastní lokální distribuční soustavu s odběratelskou trafostanicí, která jim patří, a jsou připojeni přímo k distribuční síti vysokého napětí. Specifickým typem kioskových transformačních stanic jsou dodavatelské trafostanice určené pro vyvedení menších výkonů lokálních zdrojů elektrické energie (fotovoltaických, větrných nebo malých vodních elektráren do cca 600 kW) do distribuční úrovně vysokého napětí.
Standardně je vnitřní prostor kioskové stanice dvouprostorový. V samostatném prostoru se obyčejně nachází transformátor a ve druhém odděleném prostoru se nachází rozvaděče nízkého a vysokého napětí a skříně komunikace a dálkové správy. Podle potřeb konkrétního místa instalace mohou být v kiosku osazeny třeba dva transformátory nebo může být například rozdělen prostor rozvaděčů na samostatná oddělení.
Důležitou částí stanice je distribuční transformátor VN/NN. Jednotransformátorové stanice se staví ve výkonové řadě 50, 100, 160, 250, 400 a 630 kVA. Pokud jsou potřebné ještě vyšší distribuční výkony, transformátory se zdvojují. Nejčastěji se v kioskových trafostanicích využívají hermeticky uzavřené olejové transformátory, i když se lze samozřejmě setkat s instalacemi suchých transformátorů. Nedílnou součástí olejových transformátorů je také olejová záchytná betonová vana, která současně tvoří masivní základ trafostanice.
V části rozvaděče vysokého napětí jsou umístěny jednoduché přípojnice, výkonové vypínače a odpojovače a další jistící a indikační prvky. Celý systém rozvaděče vysokého napětí je obvykle ve skříňovém provedení, výjimečně se používá kompaktní zapouzdřené provedení se spínáním ve vakuu nebo v izolačním plynu SF6. Přívodní vysokonapěťové kabelové vedení je do rozvaděče přivedeno z vnějšího prostředí přes hermetické kabelové průchodky. Alternativně může být vysoké napětí přivedeno do kiosku kabelosvodem z nadzemního vedení.
Rozvaděč nízkého napětí obsahuje především hlavní jistič a jistící prvky výstupních vedení. Může být v provedení nástěnném nebo skříňovém s variabilním počtem vývodů (obyčejně do 16). Součástí rozvaděče jsou také zařízení pro měření elektrických veličin všech odběrných linií a další prvky vnitřní elektroinstalace.
Posledním celkem kioskové trafostanice je sekce komunikace a ovládání. Správa distribučních kiosků je dnes již výhradně dálková se zachovalou možností místního ovládání přímo v kiosku. Dálkové ovládání má velký význam především u moderních chytrých sítí.
Venkovní sloupové transformační stanice jsou nejpoužívanějším a nejlevnějším typem distribučních prvků, které převádějí vysoké napětí na poslední stupeň standardního nízkého napětí 400/230 V. Nízkonapěťová soustava distribučních společností dále již jen rozvádí elektrickou energii odběratelům. Jak název napovídá, nejčastěji se u těchto stanic jedná o menší distribuční transformátor umístěný na konzole sloupu nadzemního elektrického vedení.
Sloupové trafostanice najdeme ve všech částech republiky na odbočkách nebo koncích vysokonapěťových paprskových vedení. Z ekonomického hlediska je vhodné vést elektrickou energii vysokonapěťovými linkami až k potenciálnímu místu spotřeby a tam umístit převodní transformátor.
Historicky nejstarší jsou zděné věžové trafostanice – štíhlé domky v obci nebo krajině s rovnou nebo sedlovou střechou, od kterých se rozbíhají vedení nízkého napětí do všech obydlených koutů. Vysoké napětí je k věžové trafostanici přivedeno v horní části jedné ze stěn, ostatní tři strany slouží většinou jako startovací body paprskových nízkonapěťových čtyřvodičových nadzemních rozvodů. Alternativou samozřejmě mohou být nízkonapěťové vývody zemními kabely.
Věžová trafostanice je pomyslně po výšce rozdělena na tři části. V horní třetině se na vnější straně nachází izolátory k upevnění vstupních a výstupních vedení a bleskojistka, chránící vedení vysokého napětí před přepětím způsobeným bleskem. V prostřední části jsou na vnitřním sestupném vysokonapěťovém vedení proudové pojistky. V dolní části trafostanice je na úrovni země postaven distribuční transformátor a naproti němu na zdi je umístěn rozvaděč nízkého napětí. Pro případ poruchy je pod transformátorem vybudována jímka pro zachycení uniklého oleje. Věžové trafostanice mívají často malá okýnka se žaluziemi, sloužící k odvodu tepla a odvětrávání vnitřního prostoru stanice.
Dalším typem malých stožárových trafostanic jsou ocelové příhradové trafostanice. Jejich typická konstrukce vychází z dříku svařeného z válcovaných L profilů a montované konzoly, ve výšce přibližně 4 metry, pro uložení transformátoru. Vedení vysokého napětí je k transformátoru vedeno přes pojistky soustavou krátkých vodičů na izolátorech. Součástí přívodu může být ještě omezovač přepětí nebo třífázový odpínač. Zařízení vysokého napětí musí být z důvodu bezpečnosti umístěna minimálně 5 metrů nad zemí.
Nejčastěji se v příhradových trafostanicích používají olejové transformátory s výkonem 160, 250, 400 a 630 kVA. Transformované nízké napětí je kabelovým svodem v ochranné trubce svedeno do spodní plechové skříně s rozvaděčem NN. V rozvaděči se nachází hlavní jistič a jističe všech vývodů nízkého napětí, případně přístroje pro měření celkového odběru elektrické energie. Materiálem stožárů příhradových trafostanic je ocel, která je ve venkovním prostředí náchylná ke korozi. Proto jsou tyto konstrukce pravidelně kontrolovány a ošetřovány ochrannými nátěry. V porovnání s věžovými trafostanicemi mají ty příhradové menší náklady na výstavbu, ale vyšší nároky na pravidelný servis.
Nejlevnější a taky nejčastěji používané jsou sloupové distribuční trafostanice. Roli stožáru nesoucího vedení i transformátor zastává obyčejný sloup z předpjatého betonu ukotvený v betonovém základu (v odlehlých místech se lze setkat ještě s historickými dřevěnými sloupy). V horní části sloupu se nachází příčné rameno s izolátory pro přívodní vysokonapěťové vedení. Nejběžnějším typem je vedení holými vodiči nebo splétanými AlFe lany. V poslední době se ovšem i u nadzemního vedení prosazují izolované vodiče nebo slaněné závěsné kabely. Na střední části sloupu je přimontována ocelová konzole pro uložení distribučního transformátoru. Mezi přívodem a transformátorem jsou bezpečně vysoko, stejně jako u příhradové trafostanice, umístěny pojistky vysokého napětí.
Jednosloupové trafostanice bývají primárně osazeny jedním transformátorem s olejovým chlazením do výkonu 400 kVA. Transformátory zajišťující ještě větší dodávky elektrické energie se kvůli stabilitě obvykle umisťují na vícesloupové stanice, které tvoří dva, tři nebo čtyři betonové sloupy spojené ocelovými konzolami. Standardem pro dvousloupovou trafostanici je olejový transformátor s výkonem 630 kVA. Nízkonapěťovou část sloupových trafostanic zastupuje masivní skříňový rozvaděč umístěný hned nad zemí a odolávající nepříznivému počasí i mechanickému poškození. Rozsah a charakter výzbroje jednotlivých sloupových trafostanic je obdobný.
Velkými výhodami sloupových trafostanic jsou rychlá výstavba a příznivá pořizovací cena. K nevýhodám patří především vystavení technologie povětrnostním vlivům, relativní dostupnost živých částí pod napětím a možná kontaminace okolí trafostanice při poruše těsnosti olejového transformátoru.
Sloupové, příhradové a věžové distribuční transformátorové stanice tvoří základ sítí nízkého napětí zabezpečujících distribuci elektrické energie i do těch nejvzdálenějších míst. Pravidelnou údržbou a zvyšováním jejich spolehlivosti naplňují distribuční společnosti rostoucí kvalitativní i kvantitativní požadavky na dodávku elektřiny svým zákazníkům.
Sloupová, příhradová nebo věžová transformační stanice
Venkovní sloupové transformační stanice jsou nejpoužívanějším a nejlevnějším typem distribučních prvků, které převádějí vysoké napětí na poslední stupeň standardního nízkého napětí 400/230 V. Nízkonapěťová soustava distribučních společností dále již jen rozvádí elektrickou energii odběratelům. Jak název napovídá, nejčastěji se u těchto stanic jedná o menší distribuční transformátor umístěný na konzole sloupu nadzemního elektrického vedení.
Sloupové trafostanice najdeme ve všech částech republiky na odbočkách nebo koncích vysokonapěťových paprskových vedení. Z ekonomického hlediska je vhodné vést elektrickou energii vysokonapěťovými linkami až k potenciálnímu místu spotřeby a tam umístit převodní transformátor.
Historicky nejstarší jsou zděné věžové trafostanice – štíhlé domky v obci nebo krajině s rovnou nebo sedlovou střechou, od kterých se rozbíhají vedení nízkého napětí do všech obydlených koutů. Vysoké napětí je k věžové trafostanici přivedeno v horní části jedné ze stěn, ostatní tři strany slouží většinou jako startovací body paprskových nízkonapěťových čtyřvodičových nadzemních rozvodů. Alternativou samozřejmě mohou být nízkonapěťové vývody zemními kabely.
Věžová trafostanice je pomyslně po výšce rozdělena na tři části. V horní třetině se na vnější straně nachází izolátory k upevnění vstupních a výstupních vedení a bleskojistka, chránící vedení vysokého napětí před přepětím způsobeným bleskem. V prostřední části jsou na vnitřním sestupném vysokonapěťovém vedení proudové pojistky. V dolní části trafostanice je na úrovni země postaven distribuční transformátor a naproti němu na zdi je umístěn rozvaděč nízkého napětí. Pro případ poruchy je pod transformátorem vybudována jímka pro zachycení uniklého oleje. Věžové trafostanice mívají často malá okýnka se žaluziemi, sloužící k odvodu tepla a odvětrávání vnitřního prostoru stanice.
Dalším typem malých stožárových trafostanic jsou ocelové příhradové trafostanice. Jejich typická konstrukce vychází z dříku svařeného z válcovaných L profilů a montované konzoly, ve výšce přibližně 4 metry, pro uložení transformátoru. Vedení vysokého napětí je k transformátoru vedeno přes pojistky soustavou krátkých vodičů na izolátorech. Součástí přívodu může být ještě omezovač přepětí nebo třífázový odpínač. Zařízení vysokého napětí musí být z důvodu bezpečnosti umístěna minimálně 5 metrů nad zemí.
Nejčastěji se v příhradových trafostanicích používají olejové transformátory s výkonem 160, 250, 400 a 630 kVA. Transformované nízké napětí je kabelovým svodem v ochranné trubce svedeno do spodní plechové skříně s rozvaděčem NN. V rozvaděči se nachází hlavní jistič a jističe všech vývodů nízkého napětí, případně přístroje pro měření celkového odběru elektrické energie. Materiálem stožárů příhradových trafostanic je ocel, která je ve venkovním prostředí náchylná ke korozi. Proto jsou tyto konstrukce pravidelně kontrolovány a ošetřovány ochrannými nátěry. V porovnání s věžovými trafostanicemi mají ty příhradové menší náklady na výstavbu, ale vyšší nároky na pravidelný servis.
Nejlevnější a taky nejčastěji používané jsou sloupové distribuční trafostanice. Roli stožáru nesoucího vedení i transformátor zastává obyčejný sloup z předpjatého betonu ukotvený v betonovém základu (v odlehlých místech se lze setkat ještě s historickými dřevěnými sloupy). V horní části sloupu se nachází příčné rameno s izolátory pro přívodní vysokonapěťové vedení. Nejběžnějším typem je vedení holými vodiči nebo splétanými AlFe lany. V poslední době se ovšem i u nadzemního vedení prosazují izolované vodiče nebo slaněné závěsné kabely. Na střední části sloupu je přimontována ocelová konzole pro uložení distribučního transformátoru. Mezi přívodem a transformátorem jsou bezpečně vysoko, stejně jako u příhradové trafostanice, umístěny pojistky vysokého napětí.
Jednosloupové trafostanice bývají primárně osazeny jedním transformátorem s olejovým chlazením do výkonu 400 kVA. Transformátory zajišťující ještě větší dodávky elektrické energie se kvůli stabilitě obvykle umisťují na vícesloupové stanice, které tvoří dva, tři nebo čtyři betonové sloupy spojené ocelovými konzolami. Standardem pro dvousloupovou trafostanici je olejový transformátor s výkonem 630 kVA. Nízkonapěťovou část sloupových trafostanic zastupuje masivní skříňový rozvaděč umístěný hned nad zemí a odolávající nepříznivému počasí i mechanickému poškození. Rozsah a charakter výzbroje jednotlivých sloupových trafostanic je obdobný.
Propojovací a distribuční transformátory
Zvyšování a snižování napětí přenášené elektrické energie se uskutečňuje z důvodu minimalizace Joulových ztrát. Energie vyrobená ve velké elektrárně má napětí několik tisíc voltů a z jejich generátorů teče opravdu velký proud. Kdybychom chtěli tuto energii přenést třeba přes půlku republiky, ztráty by byly obrovské. Je to z důvodu kvadratické závislosti ztrát na protékajícím proudu. Aby se ztráty snížili, je třeba maximálně snížit proud transportované energie. To je možné, při zachování stejného výkonu, zvýšením napětí. Ke slovu přichází blokové transformátory zvedající napěťovou úroveň přenosových linek na 400 (případně 220) kilovolt. Přenosové linky jsou vysoké, masivní, přenášejí velké množství energie, ale už se nehodí k následné distribuci elektřiny.
Na rozhraní přenosové a distribuční soustavy proto pracují systémové propojovací transformátory, snižující napěťovou úroveň transportované energie na v našich podmínkách standardních 110 kV. Touto sítí velmi vysokého napětí je energie distribuovaná do dalších uzlů, kde je opětovně snížena na úroveň vysokého napětí (od 10 do 35 kV). Vysokonapěťových linek je podstatně víc, takže proudy jimi protékající jsou menší. Poslední změna napětí probíhá v distribučních transformátorech, ze kterých již paprskovitě vystupují vedení nízkého napětí 400 V. Do této distribuční sítě je zapojena převážná většina odběratelů elektrické energie.
Jak je vidět, napětí transportované energie se při její dopravě mění přibližně 1000krát. Takže, kdybychom chtěli přenášet elektrickou energii na distribuční napěťové úrovni 400 V, nebylo by to vůbec možné, protože by vedením tekl 1000krát větší proud a ztráty by byly milionkrát větší.
Transformátor se skládá ze dvou základních částí – magnetického obvodu a vinutí. Magnetický obvod uzavírá magnetický tok a tvoří jádro transformátoru. Jádro by mělo být z kovového materiálu a obyčejně je vyskládáno z izolovaných elektrotechnických plechů s příměsí křemíku tlustých kolem 0,5 mm. Složité skládání jádra je dáno částečnou eliminací ztrát vířivými (Foucaultovými) proudy, které by vznikaly v magnetickém obvodu z pevného jednolitého materiálu. Příměs křemíku zvyšuje elektrický odpor plechů a také přispívá ke snížení ztrát.
Když má primární i sekundární cívka vlastní magnetické jádro (sloupek) a ty jsou nahoře a dole propojeny spojkou do uzavřeného obdélníku, vzniká jádrový typ transformátoru (magnetického obvodu). Pokud jsou jádra tři a obě cívky jsou navinuty na prostředním jádru, jedná se o plášťový typ transformátoru. Magnetický tok u tohoto transformátoru prochází středovým jádrem s cívkami a uzavírá se přes obě krajní jádra bez cívek. Kombinací těchto typů jsou většinou třífázové distribuční transformátory se společným magnetickým systémem, které mají také tři sloupky magnetických jader, ale na každém sloupku jsou navinuty primární i sekundární cívky pro každou fázi.
Vinutí cívek transformátorů je většinou tvořeno měděnými izolovanými vodiči navinutými v několika vrstvách. U plášťových transformátorů je na centrálním jádru většinou kompletně navinuta primární cívka a na ní pak sekundární. Existují i transformátory, u kterých se po délce centrálního jádra postupně střídají kotouče patřící k primární a k sekundární cívce. Konce obou vinutí jsou z transformátorové nádoby vyvedeny porcelánovými izolačními průchodkami. Kolik konců neboli průchodek je, záleží na způsobu zapojení vinutí transformátoru. Nejznámějšími způsoby jsou zapojení do hvězdy (na štítku označen písmenem Y nebo y) a zapojení do trojúhelníku (na štítku označen písmenem D nebo d). Velkými písmeny se obyčejně označují svorky vyššího napětí a malými písmeny svorky nižšího napětí. Vinutí zapojené do hvězdy dávají dvě hodnoty napětí (sdružené a fázové), zatímco výstupem trojúhelníkového zapojení je jen napětí sdružené.
Zapojení Yy se využívá u distribučních transformátorů převádějící VVN na VN. Výhodou tohoto zapojení je jednodušší konstrukce a výroba transformátoru, podmínkou použití je ale víceméně rovnoměrné zatížení každé fáze. Distribuční transformátory VVN/VN se používají ještě v zapojení Yyd s doplňkovou terciální cívkou zapojenou do trojúhelníku, která se využívá na případnou kompenzaci nesymetrie, napájení vlastní spotřeby nebo jako rezervní napájení a místo měření.
Vysoké napětí se krajem rozvádí pomocí tří vodičů, ale rozvody spotřebitelského nízkého napětí je rozváděno čtyřmi vodiči. Z toho vyplývá způsob zapojení koncových distribučních transformátorů VN/NN, kterých cívky jsou zapojeny ve tvaru Dy – vysoké napětí do trojúhelníku, nízké napětí do hvězdy (400/220 V). Kromě klasické hvězdy existuje i zapojení do lomené hvězdy (označované z), využívající pro každou fázi dvojici analogických sekundárních cívek navinutých na dvou různých sloupcích magnetického jádra. Zapojení Dz vyrovnává nerovnoměrnosti fázových odběrů elektřiny, čímž zajišťuje symetrii jejího odběru v třífázovém distribučním vedení.
Důležitý je poměr počtu závitů primární a sekundární cívky udávající převod transformátoru (transformační poměr). Převod vyjadřuje nejen poměr závitů, ale i poměr vstupního a výstupního napětí a obrácený poměr vstupního a výstupního proudu.
Transformační poměr lze vyjádřit vztahem:
P = Np/Ns = Up/Us = Is/Ip
Kde:
P – je transformační poměr,
N – je počet závitů,
U – je napětí a
I – je proud protékající cívkami.
Index p – znamená primární,
Index s – znamená sekundární.
Při přenosu a distribuci elektrické energie se můžeme setkat s jednofázovými nebo třífázovými transformátory. Jednofázové se používají v případě, když je třeba transformovat velké výkony a společný transformátor pro všechny tři fáze by byl neskutečně veliký, což by komplikovalo jak dopravu, tak obsluhu a údržbu. Menší transformátory jsou třífázové se společným magnetickým systémem a společným chlazením.
Velké transformátory propojující přenosovou a distribuční soustavu (stejně jako transformátory vlastní spotřeby) často disponují automatickou regulací sekundárního napětí. K tomu slouží speciální regulátory napětí, které podle aktuálního stavu automaticky přepínají odbočky. Menší distribuční transformátory mají jen ruční přepínač odboček sekundárního vinutí. Speciálním transformátorem, využívaným při přenosu elektřiny především k řízení výkonových toků v síti, je transformátor s regulací fáze (Phase Shifting Transformers PST). Slouží k přerozdělení toku výkonu mezi dvě paralelní větve a tím k odlehčení úzkých míst soustavy. Tyto aktivní regulační transformátory nachází v dnešní době uplatnění hlavně v souvislosti s nárůstem výkonů nepředvídatelných obnovitelných zdrojů.
Velké výkonové transformátory musí být účinně chlazeny. Při velkých transformačních výkonech i nepatrné procento ztrát znamená značné ohřívání jádra a cívek. To může negativně ovlivňovat životnost izolace vinutí a tím i bezpečnost provozu. Proto je celá konstrukce transformátoru ponořena do transformátorového oleje, většinou získaného frakční destilací ropy, který generované teplo účinně odvádí do okolního prostředí. U menších transformátorů je využita přirozená konvekce, ale ty výkonové většinou používají nucený oběh oleje a jeho ochlazování v externích chladičích. Každý transformátor musí mít také expanzní nádobu, která vyrovnává kolísání objemu chladicího oleje v závislosti na jeho ohřátí.
Rozborem odebraných vzorků transformátorového oleje lze poměrně přesně zjistit aktuální stav provozovaného zařízení. Provoz chladicího systému transformátoru je řízen teplotními čidly osazenými v různých částech zařízení. Menší distribuční transformátory nízkého napětí jsou přirozeně chlazeny okolním vzduchem.
Manipulační a bezpečnostní prvky rozvoden
Odbočku tvoří soubor zařízení, sloužících k bezpečnému spínání, odpojování a uzemňování vstupních nebo výstupních vedení. Kromě silových prvků obsahuje odbočka i různé ochranné a měřicí součásti potřebné pro komplexní zabezpečení a správnou funkci každé odbočky. Samozřejmě jiné bude provedení uvedených prvků ve venkovních rozvodnách a jiné ve vnitřních nebo zapouzdřených rozvodnách. Odlišnosti v provedení spínacích prvků budou záviset také na spínaném napětí, jmenovitém proudu nebo třeba na schopnosti hašení elektrického oblouku.
Spínací technika rozvodny
Podle místa použití rozeznáváme vývodové a přípojnicové odpojovače. Vývodové odpojovače slouží k viditelnému odpojení daného vývodu od rozvodny. Po plném rozpojení je většinou odpojovač uzemněn pomocí zemnícího nože a tím se vedení a zařízení vývodu spojí s potenciálem země a jsou připravena k případné revizi nebo práci na daném zařízení. Druhým typem odpojovačů jsou přípojnicové odpojovače. Jak již název napovídá, slouží k vnitřnímu propojení přípojnic a zpravidla nebývají osazeny systémem uzemnění.
Podle mechanického provedení se odpojovače dělí na čtyři skupiny. První jsou rotační odpojovače, často používané ve venkovních rozvodnách velmi vysokého a vysokého napětí. Při odpojování se ramena zařízení otočí v horizontální rovině o 90°, čímž se kontakty od sebe dostatečně oddálí. Principem podobné jsou sklápěcí odpojovače, u kterých se ramena pohybují ve vertikální rovině. Ve spojeném stavu jsou ramena vodorovně a v prostředku se dotýkají, po rozpojení se kontakty zvednou a ramena se dostanou do vertikální polohy. Třetí skupinou jsou jednodušší nožové odpojovače, používané především ve vnitřních rozvodnách vysokého napětí. V nich je nožový pohyblivý kontakt zasunut mezi dva pružné kontakty. V případě odpojení je nožový kontakt viditelně vysunut z těchto kontaktů. Poslední skupinou jsou nůžkové neboli pantografické odpojovače. Používají se ve venkovních rozvodnách a podobají se tramvajovým pantografům. Při zapojování se obě ramena jako nůžky vysunou nahoru a spojí se s kontaktem přípojnice.
Pohonem všech typů odpojovačů je elektromotor, stlačený vzduch nebo u odpojovačů menšího významu je to izolovaný pákový mechanizmus ovládaný obsluhou ručně.
Podobným zařízením jako odpojovače jsou odpínače, které jsou mechanicky uzpůsobeny k odpojení zatíženého vedení. Jsou schopny vypínat protékající proudy až do hodnoty jmenovitého vypínacího proudu odpínače. Velké zkratové proudy vypnout nedokáží, ale musí je přenášet bez poškození.
Mimo rozvodnu lze třífázové odpínače spatřit na sloupech a stožárech vysokého napětí, kde plní funkci úsečníků, dělících venkovní vedení na několik kratších úseků. Při ručním rozpojení pomocí táhla jsou nejdříve rozpojeny hlavní kontakty a jejich funkci přebírají opalovací kontakty (ve formě růžků). Jejich dalším oddálením vzniká elektrický oblouk, který se působením elektrodynamických sil pohybuje směrem nahoru ke koncům růžků, natahuje se a postupně uhasíná.
Modernějším typem venkovního odpínače s možností dálkového ovládání a prvky řídicí automatizace je recloser. Tento ochranný prvek je vlastně vysokonapěťovým jističem s integrovanými napěťovými a proudovými senzory, který v případě přechodných poruch automaticky odpojí a znovu připojí postiženou větev vedení. Pokud se na určitý počet pokusů nepodaří postižený úsek znovu připojit, zůstává recloser v blokovaném rozpojeném stavu. K vypínání proudů používají reclosery nejčastěji vakuové vypínače nebo vypínače plněné plynem SF6. Kromě dálkového ovládání je u většiny recloserů zachována i možnost ručního místního vypnutí nebo zapnutí. Reclosery se stále častěji používají na odbočkách vysokonapěťových vedení, při realizaci venkovních spínacích stanic a rozpadových míst při připojování malých zdrojů do distribuční soustavy.
Nejdůležitějším zařízením spínací techniky je výkonový vypínač. Jeho primárním úkolem je vypnutí daného pole v rozvodně, pokud se objeví nějaké přetížení nebo zkratová situace na vedení, případně jiném prvku sítě. Vypínač tak dokáže vypínat nebo zapínat libovolné provozní proudy, včetně těch zkratových. Při každém takovém vypnutí dochází k vytvoření elektrického oblouku, který musí být spolehlivě a bezpečně uhašen. Základní dělení mechanické konstrukce a principu výkonových vypínačů je proto podle způsobu zhášení elektrického oblouku.
Historické přístroje používající vodu s nemrznoucími přísadami (expanzin) jako zhášecí médium. V tlakové komoře s vodou vznikal při oddalování kontaktů elektrický oblouk, který zvyšoval tlak vody a odpařoval ji. V momentu, kdy pohyblivý kontakt opouštěl tlakovou komoru, expanzní plyn (směs páry, vodíku a kyslíku) uhasil oblouk.
Mají pružnou nebo pevnou zhášecí komoru naplněnou malým množstvím oleje. Využívají zplodiny vzniklé tepelným rozkladem oleje v elektrickém oblouku při vysouvání plného nebo dutého roubíku z pevných kontaktů. Plyny se rozpínají, působí na oblouk a unikají kanálky jednotlivých článků zhášedla do horního expanzního prostoru. Máloolejové vypínače se VVN se používají převážně v sloupovém venkovním provedení, pro oblast VN se používají ve výsuvném provedení do kobek i rozvaděčových skříní. Pro větší proudy a napětí se znásobuje počet zhášedel za sebou.
Používaly ke zhášení oblouku a chlazení stlačený vzduch s tlakem 2–6 MPa. Vyráběly se v provedení s uzavřenou nebo otevřenou zhášecí komorou. Když se spínací roubík odsunul od pevných kontaktů a zapálil se oblouk, vzniklou mezerou kolem roubíku proudil stlačený vzduch, který vháněl oblouk do zhášecí komory s opalovací mříží. Tam se oblouk roztříštil a uhasl. Nevýhodou tlakovzdušných vypínačů je poměrně velká hlučnost a náročnost na údržbu.
Jsou charakteristické přítomností tuhé plynotvorné látky, která se působením elektrického oblouku rozkládá a generuje velké množství plynu. Ten při vypínání proudí kolem kontaktů, deionizuje dráhu oblouku a oblouk zhasne. Plyn zároveň kontakty ochlazuje. Plynotvorné vypínače se stavěly do napětí 22 kV a roli plynotvorné látky nejčastěji zastoupil fíbr (směs kyseliny borité, speciální pryskyřice a přísad).
Jsou plněny nejedovatým a nehořlavým plynem SF6, který je těžší než vzduch a má výborné izolační vlastnosti (dva až třikrát lepší než vzduch). Vypínání se provádí odtažením pohyblivého kontaktu v uzavřeném prostoru zhášecí komory s plynem. Zapálený oblouk zvýší tlak plynu, který proudí přes trysku do druhé komory. Proudící plyn uskuteční uhašení oblouku. Následně se tlak plynu v obou komorách vyrovná.
Princip je založen na výborných izolačních vlastnostech vakua. Při oddálení kontaktů v tomto nevodivém prostředí se odpaří nepatrné množství kontaktního kovu. Teplem vzniklého oblouku jeho páry expandují k anodě a okolním stěnám komory, kde kondenzují na stínítku. Počet nosičů náboje se zmenšuje, oblouk hasne, obnoví se izolační vlastnost vakua a kontakty jsou rozpojeny. Vakuové vypínače vypínají při prvním průchodu proudu nulou, takže se hodí jen k vypínání střídavých proudů.
Bezpečnostní prvky proti přepětí
Mnohem nebezpečnější jsou krátkodobá vnější přepětí, způsobená úderem blesku do vedení. Důsledkem těchto přepětí by mohly být poškozeny především výkonové transformátory, proto se musí každé vedení proti úderu blesku chránit. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je natažení zemnícího lana nad venkovní fázová vedení. Zemnící lano je na každém stožáru uzemněno, takže příležitostní zásah bleskem okamžitě svedou do země. Přepětí ale úplně neodstraní. To je nutné uskutečnit dalšími způsoby. Jednoduchý způsob například spočívá v umístění uzemněné elektrody v určité vzdálenosti od živých vedení. Při větším přepětí nastane mezi elektrodou a vedením průraz a přepětí je svedeno do země. Tomuto zapojení se říká ochranné nebo koordinační jiskřiště. Velkou nevýhodou použití ochranného jiskřiště je neschopnost vypnutí při opětovném poklesu napětí. Vypnutí přes jiskřiště zkratovaného vedení musí provést vypínač. Jiskřiště se v zapojení rozvoden často používají společně s bleskojistkami jako záložní řešení likvidace přepětí.
Trubkové bleskojistky jsou vyrobeny z trubky z plynotvorného materiálu, ve které je umístěna tyčová elektroda a zhášecí dutina. Při výrazném přepětí dochází k přeskoku mezi elektrodami bleskojistky a prostřednictvím oblouku je vedení zkratováno se zemí. Z plynotvorného materiálu se přitom uvolňuje plyn, který proudí dutou elektrodou a pomáhá hasit elektrický oblouk. Cesta pro svedení přebytečného náboje do země se tak uzavře.
Ještě lepším způsobem svedení nebezpečného přepětí je využití ventilové bleskojistky. Když se nebezpečně zvýší napětí v síti, tato analogie pojistného ventilu v tlakové nádobě omezí vzniklé přepětí svedením přebytečného náboje do země. Pak se jako ventil uzavře a čeká na své další zapůsobení. Ventilová bleskojistka se skládá ze sériových jiskřišť a napěťově závislých nelineárních odporů. Při průchodu rázové přepěťové vlny je dosaženo zápalného napětí jiskřiště bleskojistky, nastane průraz a bleskojistkou začne téct proud. Napětí se sníží na úbytek napětí na pracovním odporu. Po svedení přebytečného náboje do země odpor začíná růst a proud klesá až na hodnotu následného proudu, který je v jiskřišti přerušen při prvním průchodu proudu nulou.
Existují i bezjiskřišťové omezovače přepětí, využívající nelineární VA charakteristiku bloků specifických odporů (například ZnO). Při normálním provozním napětí jsou odpory zavřené a protéká jimi jen malý kapacitní proud kolem 1 mA. Když napětí vzroste v řádu desítek procent, nelineární odpory se podobně jako polovodiče otevřou a teče jimi velký proud (v řádu kA). Tato vlastnost nelineárního omezovače je využívána při eliminaci nebezpečného přepětí. Velkou výhodou nelineárních odporů je okamžitá reakce na vzniklé přepětí – proud jimi začne protékat již za několik nanosekund.
Měřicí technika rozvodny
Měřicí transformátor napětí převádí vysoké nebo velmi vysoké napětí měřené odbočky na napětí kolem 100 V, které je jednoduše měřitelné klasickými voltmetry. Primární vinutí transformátoru obsahují velký počet závitů a připojují se paralelně k měřenému obvodu. Sekundární vinutí má menší počet závitů a je galvanicky odděleno od silových částí, hlavně kvůli zvýšení bezpečnosti. Vývody sekundárního vinutí se nesmí nikdy zkratovat z důvodu možného poškození transformátoru.
Měřicí transformátor proudu má naopak na primární straně zpravidla jen jeden závit a na sekundární straně velký počet závitů. Převod transformátoru je navržen tak, aby z tisíců ampér na primárním vinutí zbylo na sekundární straně jmenovitých 5 A (někdy dokonce 1 A), lehce měřitelných klasickým ampérmetrem. Sekundární svorky transformátoru proudu se za provozu, na rozdíl od transformátoru napětí, nesmí nikdy rozpojit, takže pokud k nim není připojen měřicí obvod, musí zůstat zkratovány.
Nové moderní přístrojové transformátory proudu a napětí používají jako izolační médium fluorid sírový (SF6), vinutí starších transformátorů je izolováno olejem. Někdy jsou oba transformátory spojeny do jednoho zařízení a těmto konstrukcím se říká kombinované přístrojové nebo měřicí transformátory.