Skip to Content
foto_9_distribucni-vedeni.jpg

Distribuce elektřiny

Distribuce elektrické energie je klíčovým prvkem moderního energetického systému, který zajišťuje přenos elektrické energie od výrobních zdrojů ke konečným spotřebitelům. Tento proces zahrnuje komplexní síť přenosových linek, transformátorů a distribučních zařízení, které umožňují efektivní a spolehlivý přenos elektřiny do lokálních i vzdálených destinací.

Historie distribuce elektrické energie sahá do 19. století, kdy průkopníci jako Nikola Tesla a Thomas Edison vyvinuli první systémy pro přenos a distribuci elektřiny. Edisonova průmyslová revoluce s využitím stejnosměrného proudu a Teslova práce na střídavém proudu položily základy pro moderní elektrické sítě. Během 20. století došlo k rychlému rozvoji distribuční infrastruktury po celém světě, což umožnilo masivní elektrifikaci a zlepšení kvality života pro miliardy lidí.

S rozvojem informačních technologií a obnovitelných zdrojů energie dochází k modernizaci distribučních sítí. Integrované smart grid systémy umožňují lepší monitorování a řízení elektrických sítí, což zvyšuje efektivitu a spolehlivost dodávek elektřiny.

ikonka_clanky.svg

Chcete se dozvědět víc?

Tady je další dávka zajímavostí.

Chci vědět víc
ikonka_3d-sceny.svg

3D model on-line

Distribuční soustava

Spustit model
ikonka_3d-sceny.svg

3D model on-line

Přenosová soustava

Spustit model
ikonka_virtualni-prohlidky.svg

Virtuální prohlídka

Smart region Vrchlabí

Spustit prohlídku
ikonka_vve.svg

Virtuálně v elektrárně

Živě ze studia - Energetická výchova a Distribuce

Mám zájem

Přenosová soustavaPro pokročilé

Přenosová soustava zajišťuje přenos velkých výkonů na velké vzdálenosti. Analogicky by se přenosová soustava dala přirovnat k dálniční dopravní síti.
6

Distribuční soustavaPro pokročilé

Distribuční soustava je propojovacím článkem mezi přenosovou soustavou a koncovými místy odběru elektrické energie – domácnostmi, podniky, úřady, nemocnicemi apod.
15

Přenosová vedeníPro pokročilé

Nejrozšířenějším způsobem přenosu elektrické energie je, stejně jako v začátcích jejího rozšíření, použití nadzemního vedení – vodičů zavěšených na řadě podpěrných sloupů nebo stožárů.
6

Rozvodny a transformační stanicePro pokročilé

Nejviditelnější elektrickou stanicí je rozvodna a jak již název napovídá, rozvádí energii téhož napětí. Účelem transformoven je transformace přenosového nebo distribuovaného napětí na novou úroveň.
16

Zásady praktické bezpečnostiPro pokročilé

Při práci s elektrickým proudem si musí pracující osoby, ale i veřejnost neustále uvědomovat riziko nebezpečí úrazu elektrickým proudem a musí dodržovat všeobecně platné bezpečnostní předpisy a zásady.
3

Systémy řízení a regulace sítěPro pokročilé

Každá elektrická stanice musí mít svůj vlastní systém, zabezpečující její bezpečné fungování a spolehlivé ovládání v běžném provozu i při výskytu nepředvídatelných výpadků a poruch.
1

Odběrná místaPro pokročilé

Odběrné místo je fyzické místo napojení objektu, kterým může být rodinný dům, byt, garáž, chalupa nebo jiná nemovitost, na distribuční síť elektrické energie.
3

Ochranné prvky distribucePro pokročilé

Jednotlivá vedení a výkonové prvky rozvoden jsou vybaveny potřebným systémem ochran, který má na starosti rychlé odpojení postižených částí sítě bez negativního vlivu na okolní zařízení.
1

Topologie distribučních sítíPro pokročilé

Jednotlivé sítě distribuční soustavy mají svá specifika i převládající způsoby zapojení – topologii. Mezi hlavní faktory ovlivňující topologii sítě patří rozmístění a velikost zdrojů a spotřebičů či vzdálenosti mezi jednotlivými objekty.
6

Kabelová vedeníPro pokročilé

Často se stává, že v některých místech a lokalitách není distribuce elektrické energie klasickou cestou pomocí nadzemního vedení možná. Řešením jsou alternativní kabelová vedení, uložená pod povrchem země.
14

Sloupy a stožáryPro pokročilé

Nejviditelnější částí přenosové i distribuční soustavy jsou podpěrné body nadzemních vedení, zvané sloupy a stožáry. Vedení na nich zavěšená protínají krajinu a tvoří kostru rozvodu elektrické energie.
9

Kompenzace a zemní spojeníPro pokročilé

Při přebytku jalového výkonu se používají kondenzátory, které vyrovnávají fázový posun v síti, zejména u velkých odběratelů a starších zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny.
0