Fotovoltaický článek
Fotoefekt
Aby fotoefekt fungoval, musejí mít fotony dostatečnou energii. Čím kratší je vlnová délka záření, tím větší energii mají jeho fotony. Aby foton z krystalové mřížky vyrazil elektron, musí mít vlnovou délku maximálně 1 mikrometr (milióntina metru) – a to je infračervené záření. Fotony záření s kratší vlnovou délkou (např. fotony viditelného světla) už mají energie dostatek a mohou vesele elektrony z mřížky zpovyrážet. Záření s větší vlnovou délkou (např. mikrovlny, jaké máme v mikrovlnce) fotovoltaický jev nevyvolají.
Vlnová délka světla, které vyvolá fotoefekt, je méně než setina tloušťky lidského vlasu.
Jak to funguje
Základem solárního článku je tenká destička polovodičového materiálu, obvykle křemíku. Na její horní straně se nachází vrstvička křemíku s příměsí prvku, který má přebytek elektronů (například fosfor), dolní část článku naopak obsahuje vrstvičku křemíku s příměsí prvku, který má méně elektronů než křemík (například bór). Horní vrstva je tím pádem vzhledem k množství elektronů více vodivá než spodní a označuje se jako polovodič typu N (negativní znamená, že má více volných elektronů). Analogicky spodní vrstva je typu P (pozitivní – má méně elektronů).
Když sluneční záření správné vlnové délky zasáhne střední polovodičovou vrstvu článku, vyrazí z atomu křemíku elektron, jenž se poté pohybuje směrem nahoru do horní vrstvy, která snadno přijímá elektrony. Kladně nabitá díra – zůstatek po vyraženém elektronu – se naopak pohybuje do spodní vrstvy polovodiče s bórem. Proces uvolňování elektronů se v materiálu článku opakuje, dokud na něj svítí sluneční světlo.
Na horní vrstvě jsou sítotiskem vytištěny úzké kovové sběrné kontakty, spodní vrstva článku leží na vodivé hliníkové desce. Nahromaděním volných elektronů vznikne mezi horní a spodní vrstvou elektrické napětí o velikosti kolem 0,6 V. Propojením horních kontaktů se spodní deskou drátem se vytvoří cesta pro pohyb těchto elektronů. Fotovoltaický článek dodává prostřednictvím toku elektronů elektrický proud. Napětí jednoho článku je ale poměrně malé a proto se fotovoltaické články řadí za sebou do větších souborů.
Jako materiál fotovoltaických článků se nejčastěji používá křemík (Si), protože je dostupný (druhý nejrozšířenější prvek na Zemi) a s dobře známou technologií výroby a opracování. Různými metodami je dnes možné získat křemíkové krystaly nepředstavitelné čistoty – až 99,99998 %. To znamená, že mezi deseti miliony atomů křemíku mohou být jen dva cizí.
Články z monokrystalického křemíku
Víc článků víc vyrobí
Rozměry jednoho článku jsou asi 10 × 10 cm. Jediný fotovoltaický článek má jen velmi malé využití. Může pohánět třeba hračky na solární pohon, sluncem napájený větráček na čepici, v době předinternetové byly i solární kalkulačky.
Jednotlivé články se proto elektricky propojují a tím vznikají panely o výkonech od 10 do 300 W. Panely jsou zdrojem stejnosměrného proudu.
Výkon fotovoltaického panelu o ploše 1 m2 může být v našich klimatických podmínkách až 150 W. To odpovídá třeba výkonu 1 m2 topné rohože v podlahovém vytápění.
Výhodou solárních článků je, že mohou fungovat jako zdroje elektřiny na těžko přístupných místech, na ostrovech, v horách, oázách, v kosmu. Mohou se jimi pokrýt fasády domů, nebo se mohou umístit na stožáry, či mořské bóje. Doplňují se akumulátory, které se jejich pomocí za slunného počasí nabíjejí.