Sluneční elektrárny
Když mluvíme o sluneční energii, většina z nás si představí solární panely na střechách. Ale věděli jste, že stejný princip, který tyto panely využívají k přeměně světla na elektrickou energii, je ve skutečnosti základem pro téměř veškerou energii na Zemi? Je zdrojem tepla, které vytváří atmosférické podmínky potřebné pro vznik větru, umožňuje rostlinám provádět fotosyntézu a je motorem koloběhu vody na Zemi a zajišťuje tak, že naše planeta zůstává zelená – ano, to vše má svůj původ ve Slunci.
Slunce je něco jako gigantický termojaderný reaktor, kde se v jádru při neuvěřitelných teplotách a tlacích spojují vodíkové atomy v helium. Tento proces vytváří obrovské množství energie. Představte si to jako neustálý ohňostroj, který osvětluje celou naši galaxii. Každou sekundu Slunce uvolňuje tolik energie, že by mohlo napájet celou naši civilizaci po tisíce let. A právě tento princip se snaží vědci napodobit prostřednictvím pokusů o termonukleární fúzi, abychom mohli využívat čistou a prakticky nekonečnou energii.
Víte, proč se elektrárnám využívajícím sluneční záření říká fotovoltaické? Vyrábí totiž elektřinu pomocí tzv. fotovoltaického nebo taky fotoelektrického jevu. Klasické „fotovoltaiky“ známe určitě všichni. Ty menší jsou na střechách rodinných domů, ty větší a výkonnější jsou vysázené v krajině a tvoří celé solární parky. Kromě toho se ale fotovoltaické panely umisťují už i na vodní ploch nebo třeba na parkoviště, kde pod nimi mohou stát automobily – ty nejenže zpracovávají světlo přímo od slunce, ale také světlo odražené od zaparkovaných aut pod nimi.
Ať už se díváme na oblohu nebo na střechy našich domů, Slunce je všude kolem nás, jako nekonečný zdroj světla, energie i inspirace.