Sluneční elektrárny ČEZ
Kde je najdeme
Fotovoltaická elektrárna Bežerovice
Elektrárna je rozdělena na dvě sekce vzdálené od sebe cca 250 m. Celkový instalovaný výkon je 3,013 MW a ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 700 domácností na jihu Čech. Na nosné piloty zaražené do země jsou připevněny nosiče, které tvoří podklad pro vlastní polykrystalické fotovoltaické panely. Konstrukci tvoří montážní systém SCHLETTER z vysoce kvalitního hliníku a ušlechtilé oceli. Generálním dodavatelem byla firma SOLAR CENTER, a. s.
Fotovoltaická elektrárna Buštěhrad
Elektrárna o instalovaném výkonu 2,396 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu zhruba 640 domácností ve středních Čechách.
Kromě zhruba 400metrového úseku panelových polí na svahu tvoří centrální část buštěhradské fotovoltaické elektrárny také 8 řad polí instalovaných na rovinatém podkladě podél příjezdové cesty k elektrárně. Rozestupy mezi jednotlivými řadami jsou nastaveny s ohledem na eliminaci vzájemného stínění modulů a na možnost projíždění s manipulační technikou, např. na čištění panelů. Mezi řadami modulů a pod nimi je přirozený travnatý povrch. Pod panely ve svahu je povrch vyčištěn od vegetace.
Zapojení fotovoltaických panelů a měničů je provedeno tak, aby ztráty v rozvodech byly co nejnižší. Střídače (měniče, invertory) jsou zařízení měnící stejnosměrné elektrické napětí vyráběné solárními panely na střídavé napětí 230/400 V. Účinnost přeměny AC/DC ve střídačích vysoko přesahuje 90 %. Díky přidaným zařízením také předávají data o vyrobené energii a další hodnoty. Od střídačů k rozvodně jsou použity klasické kabely pro střídavý proud.
Na spodní, nevýrobní, straně fotovoltaických panelů jsou tzv. kabelové propojky. Tyto stejnosměrné kabely zajišťují propojení jednotlivých výrobních sekcí a odvádějí produkci o stejnosměrném napětí několik set voltů směrem k příslušnému střídači. Veškerý spojovací materiál pro piloty a nosné konstrukce je pouze z nerez oceli.
Srdcem celé elektrárny je rozvodna se sadou ochranných skříní pro řídicí elektroniku. Do rozvodny se od jednotlivých měničů sbíhá produkce z celé elektrárny. Výkon fotovoltaické elektrárny je poté vyveden zemním kabelovým vedením a napojen do sítě vysokého napětí 22 kV v rozvodně Kladno.
Kancelář obsluhy fotovoltaické elektrárny je současně velínem celého tohoto ekologického zdroje elektřiny. Specialista provozu má díky nasazení vyspělých technologií a trojici pracovních monitorů možnost on-line sledovat provoz elektrárny a monitorovat případné výpadky v provozu, díky kamerové ostraze sledovat jakékoli pohyby uvnitř i vně celého areálu a komunikovat s okolním prostředím.
Řady polí fotovoltaických panelů jsou situovány přímo k jihu. Nosné piloty zaražené do hloubky zhruba 2 metry pod povrchem jsou základnou pro nosiče. Ty nesou vlastní polykrystalické křemíkové panely – technologii pro přímou přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. Články se skládají z většího počtu menších polykrystalů a jejich účinnost se pohybuje v rozmezí 12–15 %. Hlavní kabeláže jsou podzemní, měniče jsou naopak skupinové, aby při náhodném zastínění části pozemku nedocházelo ke snížení výnosu celé elektrárny. Celé zařízení elektrárny je snadno demontovatelné a recyklovatelné.
Fotovoltaická elektrárna Čekanice
Samotná výstavba proběhla v druhé polovině roku 2009. Na nosné piloty zaražené do země jsou připevněny nosiče, které tvoří podklad pro vlastní polykrystalické fotovoltaické panely.
Fotovoltaická elektrárna Dukovany
Používají se dva střídače o výkonu po 5 kW měnící stejnosměrné elektrické napětí vyráběné solárními panely na střídavé napětí 230/400 V, výrobcem je firma SMA.
Doplňujícím zařízením je meteorologická stanice, která sleduje teplotu, atmosférický tlak, vlhkost, rychlost a směr větru, intenzitu slunečního svitu a množství srážek. Měřicí čidla jsou umístěna na ocelovém stožáru v oploceném areálu FVE. Získaná data doplňují údaje z fotovoltaických panelů, které je pak možno sledovat v různých časových sestavách na obrazovce centrálního počítače v Informačním centru.
První česká fotovoltaická elektrárna o výkonu 10 kW v Dukovanech (Zdroj: ČEZ, a. s.)
Provoz přemístěné fotovoltaické elektrárny byl zahájen v Dukovanech v říjnu 2003.
Fotovoltaická elektrárna Hrušovany
Samotná výstavba odstartovala v červenci 2009. Na nosné piloty zaražené do země jsou připevněny nosiče. Ty tvoří podklad pro vlastní fotovoltaické panely o rozměrech cca 1,2 × 2 metry. Na místě bylo nutné zřídit trafostanici 6 × 630 kW. Technologii pro přenos vysokého napětí dodala společnost Power-Energo, s. r. o. Projekt znamenal během výstavby vítané pracovní příležitosti pro obyvatele Hrušovan.
Fotovoltaická elektrárna Chýnov
Elektrická energie z článků se svádí do objektu měničů a trafostanice, ze které je vyvedeno napojení na distribuční rozvodnou síť. Centrální spínací trafostanice 1 250 kVA má železobetonový skelet půdorysných rozměrů 4,6 × 2,7 m a výšky 2,22 m a je opatřena bezpečnostní vanou pro jímání transformátorového oleje. Z trafostanice vede podzemním kabelem přípojka do stávajícího nadzemního vedení vysokonapěťové distribuční sítě. Zařízení je bezobslužné s občasnou kontrolou a jeho životnost je 25 let. Za účelem snížení vlivu na krajinný ráz z pohledově exponovaných míst (východní okraj) provedl stavebník sadové úpravy vysazením linie stromků.
Elektrárna o instalovaném výkonu 2,009 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 500 domácností na jihu Čech.
Fotovoltaická elektrárna Přelouč
Instalace solární elektrárny byla součástí rekonstrukce plochých střech nad rozvodnou a strojovnou. Byl použit systém tenkovrstvých fotovoltaických článků integrovaných do nové hydroizolační fólie položené na střechu elektrárny. Fotovoltaický systém pokrývá celkem 600 m2 a jeho instalovaný výkon je 20,8 kWp. Jednotlivé fotovoltaické pásy jsou svařeny horkým vzduchem. Kabeláž je od pásů vedena v drážkách izolace do střídačů proudu, které jsou umístěny v budově vodní elektrárny.
Celé zařízení si vyžádalo investici 5,1 milionu Kč. Přeloučská fotovoltaická elektrárna za rok vyrobí přibližně 8,6 milionů kWh, což pokryje celoroční spotřebu téměř 2 500 domácností.
Fotovoltaická elektrárna Žabčice
Fotovoltaická elektrárna Pánov
Fotovoltaická elektrárna Ralsko a Mimoň
Elektrárny ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu zhruba 15 000 domácností na pomezí středních a severních Čech.
Výstavba tří částí fotovoltaické elektrárny Ralsko byla zahájena v červnu 2010. Před vlastní výstavbou FVE proběhl náročný pyrotechnický průzkum, demolice zchátralých objektů po sovětské armádě a další práce související s přípravou staveniště. Elektrárna leží v prostředí hlubokých lesů v prostorách bývalého vojenského výcvikového prostoru. Lokalita byla zvolena z důvodu dostatečné vzdálenosti od obytné zástavby a z důvodu dostatečného slunečního osvitu, který je pro funkci fotovoltaické elektrárny nezbytný.
Elektrický výkon je vyveden do rozvodny Novina pod Ralskem. Stavba nejen že neznamená žádnou devastaci zabrané půdy, ale zcela jistě povede naopak ke zvýšení její budoucí hodnoty. Planiny uprostřed liduprázdných lesů bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko jsou totiž dodnes ve své většině v důsledku kontaminace vojenskou technikou naprosto nevhodné k jakémukoli zemědělskému a pěstitelskému využití. Výstavba moderních zdrojů na výrobu 100% ekologické elektřiny, které předchází podrobný pyrotechnický průzkum, je proto v současnosti prakticky jedinou možností, jak pozemky sanovat a připravit na možnost, že po skončení životnosti fotovoltaických elektráren budou vhodné k alternativnímu využití. Na zabrané půdě jsou odstraněny vrstvy země výhradně na ploše obslužných komunikací a pod jednotlivými trafostanicemi a transformovnou. Do terénu jsou nosníky jednotlivých fotovoltaických panelů fixovány závrtným systémem. Zvolené materiály pro stavbu FVE jsou nezávadné a po skončení životnosti FVE jsou všechny součásti recyklovatelné. Stavební úřad předem omezil dobu trvání elektrárny do 31. 12. 2029. Po uplynutí této lhůty bude celé zařízení na náklady provozovatele demontováno a pozemky zbaveny veškerých technologií. Na rozdíl od stavu před zahájením výstavby však bude možné jejich smysluplné využití.
Fotovoltaická elektrárna Ševětín
Samotná výstavba probíhala po větší část roku 2010. Solární panely zabraly plochu takřka 60 hektarů, což představuje přibližně 80 fotbalových hřišť. Na nosné piloty zaražené do země jsou připevněny nosiče, které tvoří podklad pro vlastní polykrystalické fotovoltaické panely. Typ FV panelů je Brisban BS-185 S, použité střídače jsou typ Xantrex GT500. Pozemky, na nichž fotovoltaická elektrárna leží, jsou od okolního terénu odstíněny náspem železniční trati Praha–Budějovice a také hlavním silničním tahem v témže směru. Do terénu jsou nosníky jednotlivých fotovoltaických panelů fixovány zaráženým systémem. Zemědělská půda bude po skončení životnosti dočasné stavby elektrárny vrácena ke svému původnímu účelu v dá se říci ještě lepší bonitě, než je nyní, jelikož si za dobu životnosti elektrárny půda odpočine od intenzivní zemědělské činnosti a načerpá živiny. Po skončení životnosti elektrárny 31. 12. 2029 bude celé zařízení na náklady provozovatele demontováno a krajina uvedena do původního stavu.
Fotovoltaická elektrárna Vranovská Ves
Sluneční elektrárna se skládá z 84 384 kusů polykrystalických fotovoltaických panelů, které zabírají plochu sedmi fotbalových hřišť. K přeměně stejnosměrného proudu na střídavý slouží střídače SMA SMC 10000 TL. Elektrárna obsahuje 1050 DC a 16 AC rozvaděčů, 16 transformátorů. V areálu nechybí také záložní napájecí zdroj s dieselagregátem.
Elektrárna o instalovaném výkonu 16,033 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 4 000 domácností na jihu Moravy. Výstavba probíhala po větší část roku 2010.