Skip to Content
fve-hero.jpg

Sluneční elektrárny

Když mluvíme o sluneční energii, většina z nás si představí solární panely na střechách. Ale věděli jste, že stejný princip, který tyto panely využívají k přeměně světla na elektrickou energii, je ve skutečnosti základem pro téměř veškerou energii na Zemi? Je zdrojem tepla, které vytváří atmosférické podmínky potřebné pro vznik větru, umožňuje rostlinám provádět fotosyntézu a je motorem koloběhu vody na Zemi a zajišťuje tak, že naše planeta zůstává zelená – ano, to vše má svůj původ ve Slunci.

Slunce je něco jako gigantický termojaderný reaktor, kde se v jádru při neuvěřitelných teplotách a tlacích spojují vodíkové atomy v helium. Tento proces vytváří obrovské množství energie. Představte si to jako neustálý ohňostroj, který osvětluje celou naši galaxii. Každou sekundu Slunce uvolňuje tolik energie, že by mohlo napájet celou naši civilizaci po tisíce let. A právě tento princip se snaží vědci napodobit prostřednictvím pokusů o termonukleární fúzi, abychom mohli využívat čistou a prakticky nekonečnou energii.

Víte, proč se elektrárnám využívajícím sluneční záření říká fotovoltaické? Vyrábí totiž elektřinu pomocí tzv. fotovoltaického nebo taky fotoelektrického jevu. Klasické „fotovoltaiky“ známe určitě všichni. Ty menší jsou na střechách rodinných domů, ty větší a výkonnější jsou vysázené v krajině a tvoří celé solární parky. Kromě toho se ale fotovoltaické panely umisťují už i na vodní ploch nebo třeba na parkoviště, kde pod nimi mohou stát automobily – ty nejenže zpracovávají světlo přímo od slunce, ale také světlo odražené od zaparkovaných aut pod nimi.

Ať už se díváme na oblohu nebo na střechy našich domů, Slunce je všude kolem nás, jako nekonečný zdroj světla, energie i inspirace.

ikonka_clanky.svg

Chcete se dozvědět víc?

Tady je další dávka zajímavostí.

Chci vědět víc!
ikonka_video.svg

Video

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Přehrát video
ikonka_3d-sceny.svg

3D model on-line

Obnovitelné zdroje energie

Spustit model
ikonka_virtualni-prohlidky.svg

Virtuální prohlídka

Fotovoltaická elektrárna Buštěhrad

Spustit prohlídku
ikonka_vve.svg

Virtuálně v elektrárně

Živě ze studia - Obnovitelné zdroje energie

Registrovat se
ikonka_infocentra.svg

Infocentrum

Obnovitelné zdroje – Hučák

Navštívit infocentrum

Články o slunečních elektrárnách

SluncePro začátečníky

Bez naší hvězdy bychom neexistovali. Na naší planetě by totiž nebyl vůbec žádný život. Všechny dávné lidské civilizace, co kdy chodily po Zemi, uctívaly Slunce jako božstvo.
1

Fotovoltaický článekPro začátečníky

Přímo k výrobě elektřiny můžeme využít slunečního záření ve fotovoltaických systémech. Jsou založené na fyzikálním jevu fotoefektu, při němž se energie světelného kvanta – fotonu – předá elektronu v látce a převede ho tak ze stavu s nižší energií do stavu s vyšší energií.
3

Fotovoltaická elektrárnaPro začátečníky

Výstupní napětí i výkon jednoho fotovoltaického článku je pro většinu aplikací příliš malý. Proto se články spojují do fotovoltaických panelů, spojením mnoha panelů vzniká fotovoltaické pole, které se instaluje v krajině nebo na střechy či fasády.
2

Využití slunečního teplaPro začátečníky

Zařízením k přeměně sluneční energie na teplo se říká fototermická. Jejich základem je sluneční kolektor, který záření shromažďuje, pohlcuje a mění na teplo. Získané teplo se odvádí pomocí teplonosného média (vzduchu, plynu nebo kapaliny) k místu využití nebo uložení.
0

Pokus na závěr – sluneční parabolický vařičPro začátečníky

Zařízením k přeměně sluneční energie na teplo se říká fototermická. Jejich základem je sluneční kolektor, který záření shromažďuje, pohlcuje a mění na teplo. Získané teplo se odvádí pomocí teplonosného média (vzduchu, plynu nebo kapaliny) k místu využití nebo uložení.
3

Využití energie sluncePro pokročilé

Každou sekundu dopadá na čtvereční metr zemského povrchu, kolmý na směr dopadajících paprsků, přes 1 000 W sluneční energie. Tato energie se následně přeměňuje na jiné formy.
0

Fotovoltaické články a panelyPro pokročilé

Fotovoltaický článek, pracující na principu fotovoltaického jevu v polovodičích, je zařízení schopné přímo měnit světelnou energii na stejnosměrné napětí.
1

Sluneční fotovoltaické elektrárnyPro pokročilé

Sestavením fotovoltaických panelů do většího celku vzniká zdroj elektrické energie využitelné pro přímou spotřebu vlastníkem elektrárny nebo pro dodávku energie do distribuční sítě.
0

Sluneční termální elektrárnyPro pokročilé

Tepelná energie slunečního záření se v různých formách využívala lidmi od pradávna. Slunce vyhřívalo dobře orientované domovy, vytápělo skleníky, bylo zdrojem energie pro pohon parních strojů, čerpadel a později i turbogenerátorů v solárních elektrárnách.
0

Sluneční elektrárny ČEZPro pokročilé

0