Skip to Content
fve-hero.jpg

Slunce

foto_52_slunecni-buh-ra.jpgfoto_52_slunecni-buh-ra.jpg
Sluneční bůh Ra (někdy psáno Re), stvořitel světa, putoval v představách Egypťanů den co den, po tisíce let, ve sluneční bárce přes nebeský oceán

Životodárná hvězda


Bez naší hvězdy bychom neexistovali. Na naší planetě by totiž nebyl vůbec žádný život. Všechny dávné lidské civilizace, co kdy chodily po Zemi, uctívaly Slunce jako božstvo. Posvátná místa věnovaná bohům či bohyním Slunce existovala na všech světadílech s výjimkou Antarktidy. Tohle „božstvo“ k nám totiž posílá životadárné teplo a světlo – fyzikové tomu říkají elektromagnetické záření.

Druhy slunečního záření

Díky vědeckému pokroku umíme dnes energii Slunce využít na maximum. Světelnou energii můžeme přeměnit na elektřinu ve fotovoltaických systémech a tepelnou energii použít ve slunečních kolektorech a dalších slunečních tepelných zařízeních.

Druhy slunečního záření, příklady zařízení a formy využitelné energie

Skoro všechna energie na Zemi je ze slunce

Když Slunce ohřívá zemský povrch a atmosféru, vznikají vrstvy vzduchu s různou teplotou, hustotou a tlakem. Vyrovnáváním atmosférického tlaku vzniká vítr, který také používáme jako zdroj energie.

Díky slunečnímu teplu se vypařuje voda a dochází k neustálému koloběhu vody na Zemi. Energii proudící vody také můžeme přeměnit na elektřinu. Můžeme energeticky využít i teplotní rozdíly povrchu a hlubiny oceánů, nebo větrem způsobovaného vlnobití. Z ohřátého zemského povrchu, vzduchu a vody získává energii tepelné čerpadlo.

Část sluneční energie zachytávají rostliny a přes systém fotosyntézy ji ukládají ve formě chemických sloučenin. Stačí jim na to ani ne procento (setina) všeho dopadajícího světla. Člověk zjistil, že rostliny může nejen sníst, aby získal tělesnou energii, ale že je může také spálit, aby mu daly teplo. Pomocí tepla pak může vyrobit i elektřinu. Rostlinám používaným k výrobě energie se říká biomasa.

Rostliny fotosyntetizovaly a ukládaly chemickou energii už od pravěku. Z odumřelých organismů vznikla fosilní paliva. Sluneční energie shromažďovaná miliony let v uhlí nebo ropě je dnes hlavním energetickým zdrojem lidstva.

Energetické zdroje na Zemi, za které vděčíme Slunci
foto_53_krabi-mlhovina.jpgfoto_53_krabi-mlhovina.jpg
Krabí mlhovina. Tady kdysi vybuchla supernova a tvoří se tu nové galaxie

Výjimky, co potvrzují pravidlo


Geotermální energie má původ v horkých hlubinách Země a jadernou energii získáváme díky uranu a thoriu, prvkům obsaženým v zemské kůře. Jak se tam dostaly? Může za to také hvězda podobná našemu Slunci, ale mnohem vzdálenější a starší. Před miliardami let tato hvězda vybuchla jako supernova, což vedlo ke vzniku celé řady chemických prvků, včetně uranu a thoria. Zhroucení supernovy uvolní takové množství energie, že byste s ním ohřáli z nuly na sto stupňů Celsia vodu v kouli o průměru 40krát větším, než je vzdálenost Země od Slunce.

Tajemství sluneční energie

Slunce je obrovská žhavá koule, tvořená ze tří čtvrtin vodíkem a přibližně z ¼ heliem. Ostatní prvky mají jen velmi malé zastoupení a tvoří jen asi 1,5 % hmotnosti Slunce. Vodík je zdrojem energie, kterou Slunce nepřetržitě již víc než 4 miliardy let vyzařuje.

Jak funguje

Slunce je v podstatě obrovský termojaderný reaktor. V jádru Slunce je teplota kolem 14 000 000 °C a tlak přibližně 2 × 1011 MPa (to je jako tlak na hřebíček, kdyby si na jeho hlavičku stoupli všichni obyvatelé Číny!). Na Zemi je atmosférický tlak jen 0,1 MPa.

V takovém slunečním pekle jsou všechny atomy úplně roztrhané na cucky. Říkáme, že jsou zcela ionizovány. Jádra jsou sama, elektrony fuč. To znamená, že vodík zde najdeme vlastně jako proton – vodíkové jádro. Vodíková jádra se slučují jadernou fúzí na jádra hélia. V nitru Slunce neustále probíhá mocná termonukleární reakce.

Dvě vodíková jádra (dva protony) se slučují na jádro deuteria (těžkého vodíku). Jádro deuteria se slučuje s jádrem vodíku, vzniká jádro izotopu helia 3 a uvolní se energie ve formě záření gama. Sloučením dvou jader izotopu hélia 3 vznikne jádro hélia 4, dvě jádra vodíku a uvolní se další energie

Každou sekundu Slunce spotřebuje a přemění 700 miliónů tun vodíku na 695 miliónů tun hélia. Zbytek v podobě 4,5 miliónů tun za sekundu se přemění na energii – 96 % elektromagnetického záření a 4 % na částice elektronová neutrina. Každou sekundu se uvolní se 3,8 × 1026 J energie a hmotnost Slunce se zmenší o 4 miliony tun. Tak si to jen představme – Slunce za jedinou sekundu vychrlí tolik energie, kterou by všechny elektrárny České republiky vyráběly miliardu let!

Balón spotřebovaného vodíku za 1 sekundu by měl na Zemi poloměr 12 km

Na osvětlenou část Země dopadá jen velmi malá část energie, kterou Slunce vyzařuje
foto_55_tokamat-golem.jpgfoto_55_tokamat-golem.jpg
Pražský tokamak Golem je nejstarším funkčním zařízením svého druhu na světě. Stále zažehává plazma pro poučení studentů z ČR i celého světa

Slunce na zemi?


Lidé se snaží Slunce napodobit a vyvolat fúzní reakci v pozemských podmínkách a využít ji jako zdroj levné a téměř nevyčerpatelné energie na Zemi (vody, z níž se dá získat vodík, je totiž na Zemi dost). Slouží k tomu zařízení zvané tokamak. Dva má i Česká republika. Jeden se jmenuje Golem a učí se na něm studenti na jaderné fakultě ČVUT. Druhý, Compass D, je v Ústavu fyziky plazmatu v Praze.

Záření

Elektromagnetické záření, které k nám Slunce posílá, má různé podoby a vlastnosti. Můžeme ho považovat za vlnění, proto ho nejčastěji rozdělujeme podle vlnové délky. Ale aby to nebylo tak jednoduché, zároveň platí, že to je také proud energetických částic – fotonů – a že energie fotonu je nepřímo úměrná vlnové délce záření.

Porovnání vlnových délek elektromagnetického záření

Porovnání vlnových délek elektromagnetického záření

Všechny druhy elektromagnetického záření se šíří i ve vakuu, proto se energie přenášená elektromagnetickým zářením může šířit i vesmírem ze Slunce k naší Zemi. Elektromagnetické záření se ve vakuu pohybuje rychlostí 300 000 kilometrů za sekundu, což je tisíc miliónů km/h. Ze Slunce k nám světlo letí nějakých 8 minut.

Energeticky ze slunečního záření přímo využíváme viditelné světlo a dlouhovlnné infračervené záření, které je pro nás neviditelné a projevuje se jako tepelné záření.

  1. Vlnová délka infračerveného záření je v rozmezí 790 nm až 0,1 mm.
  2. Vlnová délka viditelného světla je 390 nm až 790 nm.

Část záření se odrazí zpět do vesmíru (asi 26 %), část se rozptýlí a pohltí v atmosféře (si 19 %), část dopadne na Zemi a ohřívá ji (asi 51 %), část se odrazí od zemského povrchu do atmosféry (asi 4 %). V našich zeměpisných šířkách dopadne za slunečného dne na čtvereční metr zemského povrchu každou sekundu i více než 1 000 J energie. Tok energie ze Slunce na Zemi se nazývá sluneční konstanta a má hodnotu asi 1,4 kW m−2. (1,4 kW je výkon jako 14 stowattových žárovek.)

Poměr složek pohlceného a odraženého slunečního záření

Poměr složek pohlceného a odraženého slunečního záření

Slunce v číslech

Poloměr: 695 550 km (109 poloměrů Země)
Objem: 1,41 × 1018 km(1 300 000 objemů Země)
Průměrná vzdálenost od Země: 149,6 × 106 km (Jako byste 3 750krát obkroužili rovník)
Hmotnost: 1.99 × 1030 kg (333 000 hmotnosti Země)
Hustota: 1 408,9 kg/m(0,255 hustoty Země)
Doba rotace Slunce kolem osy: 25,4 dní
Povrchová teplota: 5 780 K
Teplota jádra: ~ 14 000 000 K
Zářivý výkon: 3,83 × 1026 W
Tíhové zrychlení:

274,1 m/s(27,9 tíhového zrychlení na Zemi)

Přeměny energie ze Slunce ve fotovoltaické elektrárně (horní řádek) a v koncentrační elektrárně (dolní řádek)
foto_56_srovnani.jpg
Porovnání velikostí Slunce a Země. Samozřejmě, Země je mnohem dál!
foto_57_portret-slunce.jpg
Portrét Slunce – obrovské žhavé koule, uvolňující energii již více než 4 miliardy let