Návody na pokusy
Brožurka s návody na jednoduché pokusy vás přesvědčí o existenci vzduchu a plynů obecně, o tom, že vzduch má hmotnost, a že ne všechny plyny váží stejně a že zákony pánů Archiméda a Pascala neplatí jen pro kapaliny, ale i pro plyny. Na úvod se dozvíte, kde sehnat potřebný materiál. U každého pokusu jsou názorné ilustrace, seznam materiálu, postup a fyzikální vysvětlení, u některých tipy k vylepšení nebo pokračování.
2012, Autor: Zdeňka Kielbusová
Brožurka obsahuje soubor pokusů odpovídajících na otázky o přenosu a transformaci elektřiny. U některých návodů jsou k dispozici náměty k dalšímu zkoumání či otázky k volnému přemýšlení. Je rozdělena do tří kapitol: pokusy, které vedly k tomu, že lidé začali spojovat pojmy elektřina a magnetismus, zkoumání transformátoru, jak se zjištěné poznatky projevují v každodenní praxi. Každý z osmnácti pokusů obsahuje krátký úvod o tom, co budete zkoumat, seznam pomůcek a dalšího materiálu, který budete ke zkoumání potřebovat, popis samotného pokusu a stručné vysvětlení toho, co jste pozorovali.
2008, Autor: Věra Koudelková
Brožurka s návody na jednoduché pokusy pomůže pochopit základní otázky Co je teplo? Jaké má vlastnosti a kde vzniká? Co se stane s látkami, kterým teplo předáme, nebo naopak vezmeme?
2007, Autor: Zdeněk Polák
Brožurka s návody na jednoduché pokusy stručně připomíná základní fyzikální poznatky o různých druzích energie a několik technických a historických zajímavostí. Hlavním obsahem jsou ověřené návody na vlastnoruční zhotovení různých přístrojků s tématikou obnovitelných zdrojů energie. V každém návodu najdete jakého jevu se model nebo pomůcka týká, jaké součástky a materiály ke stavbě potřebujete a kde je seženete, popis stavby s ilustracemi, jak model nebo pomůcku používat, co pozorovat nebo měřit.
2007, Autor: Jaroslav Kusala
Brožurka s návody na jednoduché pokusy pomůže odpovědět na otázky, co jsou magnety, jak a proč působí na věci kolem nás, co je magnetické pole, jak a kde se magnety využívají. Dozvíte se také, kde sehnat pomůcky k pokusům. Více než dvacet pokusů je bohatě ilustrovaných názornými fotografiemi a nákresy.
2007, Autor: Zdeněk Polák
Brožurka s návody na jednoduché pokusy s jednoduchými pomůckami chce ukázat, že jaderná fyzika není nepochopitelná a že experimenty objasňující děje v atomech si můžete udělat i s obyčejnými „domácími“ pomůckami. Zdánlivou složitost jaderné fyziky způsobuje fakt, že atom, a obzvláště jeho jádro, jsou nepředstavitelně maličké, a z tohoto důvodu se mohou chovat zcela jinak než běžné věci kolem nás. Brožura klade důraz na didaktiku a vysvětlení fyzikálních skutečností a souvislostí. Vede děti k samostatnému přemýšlení a vytváření hypotéz.
2006, Autor: Zdeňka Broklová
Mnoho lidí si mylně myslí, že jaderná fyzika je strašně těžká a naprosto nepochopitelná. Tato útlá knížka vám ukáže, že základy jaderné fyziky je možné si vyzkoušet i doma nebo ve škole při fyzikálních praktikách. Pomocí jednoduchých pomůcek je možné si objasnit, jak velké je atomové jádro, vypočítat si vlastní dávkový ekvivalent, kterému jsem během svého života vystaven, rozštěpit si model atomu ve sklenici vody, změřit poločas rozpadu, chytit kosmické záření, udělat si opravdový radiogram, postavit si model řízené řetězové štěpné reakce a roztočit parní turbínu.
2004, Autor: Marie Dufková
Brožura navazuje na brožuru Jaderné hrátky, s návody na pokusy ozřejmujícími některé zákonitosti jaderné fyziky. Je určena učitelům, rodičům nebo vedoucím přírodovědných kroužků. Navrhuje různé činnosti, které můžete využít při výuce tématu jaderná fyzika a energie na základní i střední škole.
2008, Autor: Zdeňka Broklová
Jediná pomůcka v ČR pro pokusy s ionizujícím zářením.
2007, Autor: Jaroslav Švandelík, Peter Žilavý