Větrné elektrárny
Jak to ale celé začalo? Předchůdcem větrné elektrárny byl větrný mlýn, který využíval sílu větru k usnadnění práce při čerpání vody či při mletí mouky. Střih! Je tu rok 1888 a vynálezce Charles F. Brush představuje světu první moderní větrnou turbínu na světě. Pracuje automaticky a je propojená s generátorem, který vyrábí elektřinu! Další střih. Jsme v současnosti a větráky nebo taky větrníky, jak jim energetici říkají, se tyčí do výšky i nad 100 metrů.
Moderní větrná elektrárna se skládá ze tří hlavních částí – z tubusu, gondoly se strojovnou a z rotoru s listy. Aby větrná elektrárna mohla začít vyrábět elektřinu, je potřeba, aby foukal vítr o rychlosti aspoň 4–6 m/s. Jakmile by ale síla větru přesáhla 25 m/s, musí se elektrárna zastavit, aby se příliš neopotřebovávala nebo se dokonce neporouchala.
Větrné elektrárny se umí skvěle doplňovat s dalšími obnovitelnými zdroji energie, třeba se solárními elektrárnami. Zatímco větrná elektrárna umí vyrábět i v noci nebo v zimě, té solární to tak úplně nejde. Navzájem se tak vykrývají a dělají společně energetickou soustavu zase o kousek stabilnější.
A to není vše. Vývoj větrné energetiky stále směřuje k technologiím, které jsou ještě efektivnější, výkonnější, a šetrnější k životnímu prostředí. Větší turbíny, lepší materiály, úložiště energie a chytré systémy řízení nám pomáhají posouvat hranice. Větrné elektrárny by tak mohly hrát klíčovou roli v energetickém mixu budoucnosti. A to je přece dobrá zpráva pro naši planetu.