Skip to Content
vitr-hero.webp

Větrné elektrárny

Jak to ale celé začalo? Předchůdcem větrné elektrárny byl větrný mlýn, který využíval sílu větru k usnadnění práce při čerpání vody či při mletí mouky. Střih! Je tu rok 1888 a vynálezce Charles F. Brush představuje světu první moderní větrnou turbínu na světě. Pracuje automaticky a je propojená s generátorem, který vyrábí elektřinu! Další střih. Jsme v současnosti a větráky nebo taky větrníky, jak jim energetici říkají, se tyčí do výšky i nad 100 metrů.

Moderní větrná elektrárna se skládá ze tří hlavních částí – z tubusu, gondoly se strojovnou a z rotoru s listy. Aby větrná elektrárna mohla začít vyrábět elektřinu, je potřeba, aby foukal vítr o rychlosti aspoň 4–6 m/s. Jakmile by ale síla větru přesáhla 25 m/s, musí se elektrárna zastavit, aby se příliš neopotřebovávala nebo se dokonce neporouchala.

Větrné elektrárny se umí skvěle doplňovat s dalšími obnovitelnými zdroji energie, třeba se solárními elektrárnami. Zatímco větrná elektrárna umí vyrábět i v noci nebo v zimě, té solární to tak úplně nejde. Navzájem se tak vykrývají a dělají společně energetickou soustavu zase o kousek stabilnější.

A to není vše. Vývoj větrné energetiky stále směřuje k technologiím, které jsou ještě efektivnější, výkonnější, a šetrnější k životnímu prostředí. Větší turbíny, lepší materiály, úložiště energie a chytré systémy řízení nám pomáhají posouvat hranice. Větrné elektrárny by tak mohly hrát klíčovou roli v energetickém mixu budoucnosti. A to je přece dobrá zpráva pro naši planetu.

ikonka_clanky.svg

Chcete se dozvědět víc?

Tady je další dávka zajímavostí.

Chci vědět víc!
ikonka_3d-modely.svg

Modely na 3D tisk

Větrná turbína

Jdu tisknout
ikonka_virtualni-prohlidky.svg

Virtuální prohlídka

Větrná elektrárna Janov

Spustit prohlídku
ikonka_3d-sceny.svg

3D model on-line

Obnovitelné zdroje energie

Spustit model
ikonka_vve.svg

Virtuálně v elektrárně

Živě ze studia - Obnovitelné zdroje energie

Mám zájem
ikonka_infocentra.svg

Infocentrum

Obnovitelné zdroje – Hučák

Navštívit infocentrum

Články o větrných elektrárnách

Jak vzniká vítrPro začátečníky

Vítr je vlastně pohyb vzduchu. Vzduch totiž proudí podobně jako voda. Proudění vzduchu způsobuje Slunce. To ohřívá povrch Země a vzduch nad ním.
7

Větrná elektrárnaPro začátečníky

Vítr se opře do tvarovaných lopatek, roztočí je, ty roztočí elektrický generátor a v něm vznikne elektrický proud. Jak prosté.
2

Rozmanitý svět větrných elektrárenPro začátečníky

Nejrozšířenější jsou elektrárny s vodorovnou osou otáčení, pracující na principu vztlaku – vítr obtéká lopatky s tvarem podobným letecké vrtuli.
0

Nové trendy ve větrné energeticePro začátečníky

Budoucnost pravděpodobně patří větrným parkům na moři. Nezabírají místo na pevnině, mohou být velmi velké, aniž by narážely na odpor obyvatelstva a hlavně, mohou využívat daleko stabilnější a výkonnější větry, než je tomu na pevnině.
4

Větrné elektrárny obecněPro pokročilé

Základní dělení větrných elektráren je podle principu využití kinetické (pohybové) energie větru. Z uvedeného hlediska mohou větrné elektrárny využívat odporový nebo vztlakový princip.
1

Vítr a jeho využitíPro pokročilé

Vítr patří mezi obnovitelné zdroje energie a jeho energetické využití je možné téměř v každé lokalitě. Větrné elektrárny a parky produkují čistou energii bez emisí a umožňují její výrobu jak ve velkých centralizovaných, tak i v menších decentralizovaných systémech.
2

Větrná elektrárna s horizontální osouPro pokročilé

Nejpoužívanější typ větrné turbíny je dnes instalován po celém světě, od malých domácích elektráren až po obrovské větrné parky. Tato turbína pro svou práci využívá vztlakového principu, stejného fyzikálního jevu, který udržuje ve vzduchu moderní letadla.
0

Větrná elektrárna s vertikální osouPro pokročilé

Tento historický stroj pracuje na odporovém principu větrné turbíny. Vítr se opírá do plochy vhodně natočených lopatek na oběžném kole a aerodynamický odpor roztáčí hřídel stroje.
3

Větrné elektrárny ČEZPro pokročilé

Skupina ČEZ patří mezi průkopníky vývoje větrné energetiky v ČR. První moderní větrné elektrárny nové generace jsou ve Věžnici na Vysočině a u Janova na území Pardubického kraje.
0