Skip to Content
jaderna-energetika-hero.jpg

Jaderné elektrárny

Jaderná energie se začala rodit ve chvíli, kdy lidstvo zatoužilo pochopit, z čeho je hmota složena. Postupné odhalování přírodní radioaktivity, rozbití atomového jádra a nakonec zvládnutí řetězové štěpné reakce nás přivedlo k dnešnímu využití jaderné energie, která nám umožňuje čerpat obrovskou sílu z jádra atomu. Ačkoli to zní složitě, princip je poměrně jednoduchý – při štěpení jádra, například uranu, se uvolňuje ohromné množství energie, mnohem více než při spalování fosilních paliv. Z jednoho malého množství uranu můžeme vyrobit více elektřiny než ze stovek tun uhlí či plynu. Díky tomu jsou jaderné elektrárny výjimečně efektivní. Nepotřebují tolik surovin a přitom dokážou generovat opravdu velké množství energie. Navíc jaderné elektrárny neprodukují škodlivé skleníkové plyny, což je dnes obrovská výhoda, když se snažíme snižovat dopady klimatických změn. Oproti elektrárnám, které spalují fosilní paliva, jaderná energie prakticky neznečišťuje ovzduší. 

Co je na jaderné energii také zajímavé, je její spolehlivost. Větrné elektrárny jsou závislé na tom, jestli zrovna fouká vítr, solární panely zase potřebují sluneční svit. Jaderné elektrárny však mohou fungovat nepřetržitě, bez ohledu na počasí nebo denní dobu. To z nich dělá stabilní a spolehlivý zdroj elektřiny, který je schopný pokrýt i ty největší energetické potřeby moderní společnosti.

Ale jaderná energie není jen o technologiích a vědě. Má zásadní vliv na naši budoucnost a ochranu životního prostředí. Snižuje naši závislost na uhlí a ropě, šetří přírodní zdroje a pomáhá nám bojovat proti znečištění planety. Ačkoli si mnozí spojují jadernou energii s velkými vědeckými objevy minulosti, ve skutečnosti jde o moderní technologii, která nás dnes posouvá směrem k udržitelnější a čistší energetické budoucnosti.

Jaderná energie je živoucím důkazem toho, jak hluboké porozumění přírodním zákonům nám může pomoci řešit největší výzvy, kterým jako lidstvo čelíme. Zatímco štěpení jádra je revolučním krokem, stále jde jen o začátek – jakmile zvládneme technologii jaderné fúze, budeme schopni získat ještě více energie z hmoty. A jednoho dne možná přeměníme hmotu na čistou energii prostřednictvím anihilace, což nám ukáže, jak hluboko sahají naše možnosti čerpat energii z jádra vesmíru.

ikonka_clanky.svg

Chcete se dozvědět víc?

Tady je další dávka zajímavostí

Chci vědět víc!
ikonka_3d-modely.svg

Modely na 3D tisk

Jaderná elektrárna, parogenerátor, parní turbína, reaktor a spousta dalšího!

Jdu tisknout
ikonka_virtualni-prohlidky.svg

Virtuální prohlídka

Jaderná elektrárna Dukovany

Spustit prohlídku
ikonka_virtualni-prohlidky.svg

Virtuální prohlídka

Jaderné elektrárna Temelín

Spustit prohlídku
ikonka_vve.svg

Virtuálně v elektrárně

Živě ze studia - Temelín a Dukovany

Mám zájem
ikonka_infocentra.svg

Infocentra

Jaderné elektrárny - Dukovany a Temelín

Navštívit infocentrum
ikonka_3d-sceny.svg

3D model on-line

Jaderná elektrárna

Mám zájem

Články o jaderné energii

ReaktorPro začátečníky

Jaderný reaktor je srdcem a hlavním zdrojem energie v jaderné elektrárně. Stejně jako kotel v uhelné elektrárně, motor v autě nebo baterie v elektronice tvoří základní prvek, zásobující další funkční části potřebnou formou energie.
7

Hlavní cirkulační čerpadloPro začátečníky

Hlavní cirkulační čerpadlo je velmi důležité zařízení primárního okruhu. Stará se o to, aby měl reaktor vždy dostatek vody na chlazení a aby bylo teplo z jaderných reakcí bezpečně dopraveno z reaktoru do parního generátoru.
3

ParogenerátorPro začátečníky

Parogenerátor v jaderné elektrárně pracuje podobně jako elektrická čajová konvice, jenom s tím rozdílem, že teplo potřebné k uvedení vody do varu nevzniká průchodem elektrického proudu, ale horké vody primárního okruhu (tam je reaktor), protékající množstvím kovových trubiček, tlustých jako palec a zahnutých do tvaru velkého písmene U.
13

Bezpečnostní systémyPro začátečníky

Když se řekne jaderná elektrárna, vybaví se nám většinou dvě souvislosti: obrovský zdroj energie a bezpečnost.
2

Parní turbínaPro začátečníky

Slovo turbína pochází ze začátku 19. století, a i když bylo prvně použito pro zdokonalené vodní kolo, dnes se používá pro všechny stroje s otáčejícím se kolem s lopatkami. Turbína v jaderné elektrárně je velký stroj, převádějící energii horké páry na mechanickou energii středové hřídele (která je pevně spojena a pohání elektrický generátor).
16

Elektrický generátorPro začátečníky

Elektrický generátor je velký točivý elektrický stroj převádějící energii otáčejícího se rotoru na univerzálně použitelnou elektrickou energii. Je to těžký ocelový válec plný elektrických drátů, důmyslně propojených v jeden celek, ze kterého proudí elektrický proud do přenosové soustavy.
6

Chladicí věžPro začátečníky

Téměř na každé fotografii Temelína jsou vidět chladicí věže – monumentální stavby z betonu, tyčící se k nebi a vypouštějící bílá oblaka vodní páry. Ladnost jejich tvarů ostře kontrastuje s jejich velikostí. Tyto železobetonové skořápky postavené na tenkých desetimetrových nožičkách jsou nedílnou součástí technologie elektrárny. Pokusíme se dále vysvětlit, co v nich probíhá a proč.
9

Mezisklad použitého palivaPro začátečníky

Název tohoto objektu napovídá, že se jedná o prostory pro dočasné uložení zbytků paliva, které již v elektrárně svou energii odevzdalo. A protože jsme v jaderné elektrárně, není to, co se ukládá, popel, ale palivové soubory s vyhořelým uranem.
4

Jaderná elektrárna zblízkaPro pokročilé

Cesta k jaderné energii začala v okamžiku, kdy člověk zatoužil pochopit co je to hmota a z čeho se skládá. Pokračovala objevením přírodní radioaktivity, rozbitím atomového jádra a ochočením řetězové štěpné reakce. Při hoření dostáváme ze hmoty sotva desetinu miliardtiny procenta ukryté energie.
4

Životní cyklus elektrárnyPro pokročilé

Příprava podkladů i následná realizace výstavby nového jaderného zdroje je legislativně velmi náročná a může trvat i přes dvacet let.
4

ReaktorPro pokročilé

Reaktor je obecně libovolné zařízení, ve kterém probíhají fyzikální, chemické nebo biologické reakce. Ve vztahu k jaderné energetice nás samozřejmě zajímá jaderný reaktor – nejdůležitější zařízení jaderné elektrárny, ve kterém probíhá štěpná řetězová reakce.
16

Hlavní cirkulační čerpadloPro pokročilé

V jaderných elektrárnách je technologie výroby elektřiny, energetické konverze, podmíněna výměnami tepla a kontinuální cirkulací teplonosných médií. Pohyb jednotlivých kapalných médií zabezpečují nejrůznější čerpadla – mechanická zařízení, která dodávají protékajícím kapalinám určitou formu kinetické nebo tlakové energie.
6

ParogenerátorPro pokročilé

V jaderné elektrárně s reaktorem VVER je parogenerátor důležitou částí technologie, která fyzicky odděluje média primárního a sekundárního okruhu. Je to horizontální tepelný výměník s velkou teplosměnnou plochou, tvořenou svazky „U“ trubek.
3

KompenzátorPro pokročilé

Primární okruh jaderné elektrárny s tlakovodním reaktorem je uzavřený systém naplněný chladivem – obyčejnou vodou pod tlakem. Kdyby byl systém pevně uzavřený, docházelo by vzhledem k rozdílné teplotní roztažnosti materiálů potrubí a vody ke změně vzájemného poměru jejich objemů, což by vedlo k nežádoucímu nárůstu nebo poklesu tlaku v primárním okruhu.
6

Bezpečnostní systémyPro pokročilé

Základním krédem využívání jaderné energie je bezpečnost. Zajištění bezpečnosti je v jaderných elektrárnách prováděno na několika úrovních: fyzikální, technicko-konstrukční, automatizační a nakonec na úrovni lidského faktoru.
2

Parní turbínaPro pokročilé

Parní turbína je nejpoužívanější tepelný rotační lopatkový motor sloužící k přeměně vnitřní energie páry na mechanickou energii – otáčení rotoru turbíny. K transformaci energie dochází při silovém působení páry na lopatky turbíny. Moderní energetická turbína má několik těles, přičemž každé těleso se skládá z více stupňů tvořených rozváděcími a oběžnými lopatkovými koly.
3

Elektrický generátorPro pokročilé

Parní turbína je nejpoužívanější tepelný rotační lopatkový motor sloužící k přeměně vnitřní energie páry na mechanickou energii – otáčení rotoru turbíny. K transformaci energie dochází při silovém působení páry na lopatky turbíny. Moderní energetická turbína má několik těles, přičemž každé těleso se skládá z více stupňů tvořených rozváděcími a oběžnými lopatkovými koly.
7

KondenzátorPro pokročilé

Kondenzátor je tepelný výměník, sloužící ke kondenzaci páry vystupující z koncových dílů turbíny. Pára odevzdává v turbíně svou energii, a celkové množství odevzdané vnitřní energie závisí na vstupních a výstupních parametrech (entalpiích páry). Abychom dosáhli co nejvyšší účinnosti celého parního cyklu kondenzační turbíny, je potřebné prodloužit expanzi páry na výstupu až do poměrně hlubokého vakua.
3

Blokový transformátorPro pokročilé

Elektrický transformátor je netočivý stroj, schopný přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do druhého prostřednictvím elektromagnetické indukce. Hlavní oblast použití transformátorů je změna střídavého napětí zdrojového obvodu na vyšší nebo nižší napětí výstupního obvodu. Pokud jsou obě napětí stejná, plní transformátor jen funkci galvanického oddělení vstupního obvodu od výstupního.
5

Budova aktivních pomocných provozůPro pokročilé

V areálu temelínské elektrárny se nachází speciální budova pomocných provozů, která zajišťuje z hlediska paliva a odpadů různé vstupně výstupní funkce společně pro oba hlavní výrobní bloky. Pracuje se v ní s radioaktivními materiály, a proto patří k přísně střeženým objektům elektrárny. Činnosti v budově pomocných provozů mají vliv na jadernou bezpečnost a z radiačního hlediska patří do kontrolovaného pásma.
0

Chladicí věžPro pokročilé

V areálu temelínské elektrárny se nachází speciální budova pomocných provozů, která zajišťuje z hlediska paliva a odpadů různé vstupně výstupní funkce společně pro oba hlavní výrobní bloky. Pracuje se v ní s radioaktivními materiály, a proto patří k přísně střeženým objektům elektrárny. Činnosti v budově pomocných provozů mají vliv na jadernou bezpečnost a z radiačního hlediska patří do kontrolovaného pásma.
0

Mezisklad použitého palivaPro pokročilé

Každoročně se při odstávce bloku jaderné elektrárny vymění část palivových souborů. V JE Temelín je to přibližně jedna čtvrtina, v JE Dukovany jedna pětina. Vyměňované soubory již obsahují méně štěpitelného materiálu, ale o to více produktů štěpení. Často jde o nestabilní izotopy, vzniklé během štěpné reakce, které v důsledku radioaktivních rozpadů produkují zbytkové teplo. I když se intenzita těchto radioaktivních přeměn časem exponenciálně snižuje, je nutné, aby byly použité palivové soubory ještě po nějakou dobu chlazeny.
5

Kontejner CASTORPro pokročilé

Název kontejneru je zkratka z anglického „Cask for storage and transport of radioactive material“. Přepravně skladovací kontejner nebo obalový soubor tvoří tlustostěnná válcová nádoba, vážící přibližně 100 tun.
3

Malé a mikro reaktoryPro pokročilé

Globální energetika prochází v poslední době radikální změnou v důsledku aktuální klimatické politiky požadující výrazné snížení emisí kysličníku uhličitého a minimalizaci emisí ostatních škodlivin do ovzduší, které nepříznivě ovlivňují zdravotní stav obyvatelstva, především ve velkých průmyslových centrech.
1

Jaderné elektrárny ČEZPro pokročilé

Globální energetika prochází v poslední době radikální změnou v důsledku aktuální klimatické politiky požadující výrazné snížení emisí kysličníku uhličitého a minimalizaci emisí ostatních škodlivin do ovzduší, které nepříznivě ovlivňují zdravotní stav obyvatelstva, především ve velkých průmyslových centrech.
6